Rekonstrukce silnice zavřela desítky lidí z Oldřichovic doma

Už týden se mnozí obyvatelé Oldřichovic musí obejít bez auta. Místní hlavní silnici uzavřeli stavbaři kvůli rekonstrukci. A zatímco někteří uzavírku respektují s tím, že oprava je důležitá a něco kvůli ní mohou přetrpět, jiní ji nesou dost nelibě. Zákaz vjezdu v daném úseku by měl platit do pondělí 9. října.

Po vybroušené cestě se mohli pohybovat pouze chodci. Foto: mr

Pan Jan v pátek pracoval na zahradě u svého domu v Oldřichovicích. Pochvaloval si klid, protože kolem ustal veškerý provoz. „Slyšíte to ticho? Jen si tak říkám, jestli není až přespříliš. Vyvolává pochybnosti, jestli jsou ty práce naplánovány správně,“ zamyslel se.

Sám si zaparkoval auto na nedaleké křižovatce, aby mohl v případě nutnosti vyjíždět. „Nevadí mi, že pár dnů nezaparkuji u domu, spíše bych uvítal, kdyby ty práce šly rychleji,“ dodal.

V nedaleké zahradě pracovala i jedna z místních obyvatelek. Představit se odmítla. „Je dobře, že se cesta opravuje, bylo to třeba. Jen mě mate, kolik lidí tudy jezdí autem i na kolech, třebaže se to nesmí. Takže mi vadí, že pro někoho zákaz platí, a pro druhého ne,“ zlobila se žena.

Další místní občan zdůraznil, že se cítí být jako ve vězení. „Kdo to kdy slyšel, aby si člověk nemohl zajet autem do města a zpátky? Jsem přesvědčený, že se ta rekonstrukce dala udělat tak, aby nás tak moc neomezovala. Mladým to třeba nevadí, ale já jsem tady na těch několik dnů přikovaný a nemůžu nikam,“ byl naštvaný starší muž. I on poukázal na to, že do zákazu mnozí normálně vjíždí. Sotva to dořekl, projelo kolem větší auto a následně i několik cyklistů. „Vidíte to, vždyť jsem vám to říkal,“ konstatoval vítězně starousedlík.

Uzavírka zmátla i mnohé turisty. „Chtěl jsem projet jen kousek směrem na Karpentnou, a teď nevím, jestli můžu. Nemůžu? Tak to jsem v háji,“ prohlásil smutně turista, který se smířil s objížďkou.

Situaci kontroluje městská policie. „Na místo jezdíme a už jsme tam několik pokut udělili,“ potvrdil šéf strážníků Libor Motyka.

Od čtvrtku 28. září až do úterý 3. října probíhala na rekonstruované silnici technologická přestávka. „Podle informace zhotovitele jím zvolená technologie vyžaduje minimální pohyb vozidel, jen tak bude zajištěna dlouhodobá životnost a kvalita stavebního díla,“ vysvětloval mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar.

Proto v minulých dnech platil absolutní zákaz vjezdu na opravovaný úsek všem, mimo záchranáře, policii či zdravotníky. Průjezdná pak byla křižovatka u kostela. Po cestě také mohli jít pěší.

Nyní budou pracovníci na cestu pokládat asfaltové vrstvy. „Úplný zákaz vjezdu tak bude pokračovat určitě do pondělí,“ upozornil stavbyvedoucí Lukáš Šulák.

Zhotovitel pak ještě dokončí krajnice, rozmístí dopravní značení a provede dokončovací práce, což potrvá asi do konce října.

Silnice III/4681 patří Moravskoslezskému kraji, který město o definitivní podobě opravy informoval v průběhu srpna. „Sdělili nám, že pokud by stavbu úřad odsunul na další rok, nemusel by již na akci nalézt finanční prostředky a rekonstrukci by odložil na neurčito. Město vyvinulo maximální úsilí, aby dopad na život občanů byl co nejmenší. V rámci jednání mezi majitelem komunikace, zhotovitelem a městem Třinec se původně plánovaný termín uzavírky podařilo zkrátit ze zhruba čtyř měsíců na šest týdnů,“ shrnul mluvčí Stanislav Cieslar.

Další zprávy z regionu