Situací, jaká nemá v novodobé historii České republiky obdoby, se začal zabývat i krajský úřad v Ostravě. Na minulou středu svolal pracovní setkání, kterého se zúčastnili mimo jiné zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vedení Bystřice, Jablunkova, Písečné, Bukovce a Písku. Nechyběli například ani zástupci Mendelovy univerzity v Brně, která má od krajského úřadu udělenou výjimku k plašení vlka, a také představitelé Svazu chovatelů ovcí a koz.
„Prvořadým tématem debat bylo zdraví a bezpečnost lidí, dalším pak redukce stavů hospodářských zvířat způsobená predátory. Ohlášených stržených zvířat bylo koncem minulého týdne přes 80. Jde o nejvyšší frekvenci vlčích útoků zaznamenaných v novodobé historii ČR,“ zdůraznil druhý místopředseda Svazu chovatelů ovcí a koz Roman Cieślar z Bystřice.
Představitelé obcí, v nichž vlčí smečka plundruje stáda (nově se k nim přidal také Jablunkov), požadují udělení výjimky k povolení eliminace konfliktního jedince. „Spojili jsme síly, protože současná situace už je neúnosná, šelmy se chovají nepřirozeně. Je potřeba najít co nejdříve nějaké schůdné řešení, protože trpí nejen místní chovatelé, jejichž práce jde vniveč, ale celá situace má neblahý dopad i na turistický ruch, na kterém si zakládáme. Chceme tady turisty, ale pokud se budou bát, tak nám nepřijedou a neprodají se výrobky z mléka a z vlny,“ argumentoval starosta Jablunkova Jiří Hamrozi. Se stejnou žádostí jako vedení obcí se na příslušné orgány hodlá obrátit rovněž Svaz chovatelů ovcí a koz.
Více se dočtete v aktuálním tištěném vydání Třineckého hutníku.