Senioři se dočkají další várky infoobálek

Moravskoslezský kraj rozdá dalších 35 tisíc obálek s osobními informacemi pro záchranáře. Jsou důležité, mohou totiž zachránit životy nejen seniorů, ale i lidí se zdravotním postižením.

Infoobálka patří do lednice, nálepka pak na dvířka lednice, aby ji záchranáři snáze našli. Foto: kraj

Takzvanou IN.F.Obálku už má v Moravskoslezském kraji v lednici přes 60 tisíc seniorů. Díky velmi pozitivním ohlasům a velkému zájmu kraj připravil dotisk. Obálky jsou nově distribuovány nejen seniorům, ale i osobám se zdravotním postižením.

„IN.F.Obálky jsme připravovali ve spolupráci s jednotkami Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje. Záchranáři projekt znají a vědí, že v obálce najdou pro jejich práci velmi užitečné informace o zdravotním stavu, užívaných lécích, ale i kontakty na blízké daného člověka,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Jak dále náměstek řekl, naprostá většina lidí má doma lednici. „Je to univerzální a snadno rozpoznatelné místo, proto jsou IN.F.Obálky právě tam. Upozorňuje na ně navíc speciální magnet na ledničce,“ upřesnil.

Projekt je zaměřený nejen na seniory, nově budou mít obálky k dispozici také lidé se zdravotním postižením, kteří patří do ohroženější skupiny obyvatel a je u nich vyšší riziko nenadálých zdravotních či jiných obtíží, které pro ně mohou znamenat ohrožení.

„Tento projekt samozřejmě vítáme. Nejsou výjimkou situace, kdy naši zdravotníci přijedou k zásahu a o dotyčném nevědí nic. Teď, když uvidíme samolepku IN.F.Obálka, bude stačit sáhnout do lednice. Informace o lécích, které pacient bere, o alergiích, kterými trpí nebo jakékoliv další upozornění, nám pomohou určit nejvhodnější způsob ošetření,“ je rád ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

Kraj nové IN.F.Obálky distribuuje od tohoto týdne prostřednictví obcí, Senior pointů, organizace Adra a ve všech veřejných knihovnách v regionu. Jejich použití je snadné. Podle přiloženého návodu je nutné vyplnit jednoduchý formulář, vložit ho do plastové obálky a tu dát do lednice, ideálně do vnitřní přihrádky dveří. Uživatelé pak ještě na lednici umístí magnet či samolepku, která je součástí balení, aby záchranáři věděli, že je pro ně IN.F.Obálka v lednici k dispozici. Kromě upozornění na obálku jsou na magnetu také telefonní čísla na složky záchranného systému,“ upozornil Jiří Navrátil.

IN.F.Obálka obsahuje plastovou obálku, formulář k vyplnění, informační leták s návodem vyplnění, informační samolepku nebo magnetku na lednici a také propisku. V návaznosti na pandemii koronaviru jsou v obálce nově doporučení k ochraně proti infekčním onemocněním.

Prvních 61 tisíc obálek distribuovaných v minulém roce přišlo na 1,35 milionu korun, 70 % nákladů pokryla státní dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, zbytek zaplatil kraj ze svého rozpočtu. Druhou vlnu In.F.Obálek hradil kraj celou, za 35 tisíc kusů zaplatil 815 tisíc korun.

Další zprávy z regionu