Úkolem mladých tazatelů bylo vyzpovídat vybraného pamětníka, natočit s ním rozhovor a na základě jeho vzpomínek vytvořit videozáznam, animovaný film, psanou nebo rozhlasovou reportáž. Výsledkem půlroční práce školních týmů od Karviné až po Jablunkov jsou příběhy, které po půl roce snažení prezentovaly první jarní den v Kulturním a společenském středisku Střelnice v Českém Těšíně.
Porotci i organizátoři se shodli na tom, že se žáci zhostili svých úkolů velmi dobře a vynesli na světlo světa zajímavé lidské příběhy, které doprovodili kreativním ztvárnění ve formě videoreportáží či animovaných firmů. Někteří zpovídaní se prezentace osobně zúčastnili.
„Byla jsem mile překvapena a taky jsem ocenila zejména autenticitu a způsob, jakým školáci k zadání přistoupili,“ řekla členka poroty Eva Srostlíková.
„Nikdy neříkejte nikdy“
Jako nejlepší vybrala porota zpracování příběhu bývalé jablunkovské kronikářky Aleny Staré, která nejen sepsala historii Jablunkova, ale také sbírala písně a lidová přísloví v jablunkovském nářečí.
Tým žákyň 9. třídy, který doplnil jeden spolužák, zpracoval příběh Aleny Staré nejen jako záznam rozhovoru, ale svou prezentaci navíc ozdobil vystoupením v krojích. Navíc společně zazpívali píseň v jablunkovském nářečí, jejíž slova objevila v archivech právě paní Alena Stará a kterou známe v podání kapely Blaf. Vítězové se shodli, že setkání s paní Alenou Starou pro ně bylo velmi inspirativní.
A na co budou vzpomínat?
„Určitě si budeme pamatovat to, jak nám říkala, ať nikdy neříkáme nikdy. Že nemůžeme vědět, jak se situace vyvine. Ona je zářným příkladem, protože sama říkala, že si nechce vzít muže, který se nakonec stal jejím manželem,“ řekla jedna z členek vítězného týmu Adéla Szotkowska.
Laura Juroszková zase připomněla, že je jejich pamětnice nabádala, aby nebyli zlí k ostatním lidem. „A taky říkala, že si máme vážit všeho, co máme,“ vzpomíná.
Děvčata přiznávají, že se tomuto projektu upsala trochu zištně – aby si vylepšila známku z dějepisu. Ale nakonec je příprava pamětnického medailonku pohltila.
„Zprvu nám trochu vázlo zpracování. Ale nakonec jsme to s týmem zvládli, a jak vidíte, vyhráli jsme,“ usmívá se Laura. A to přesto, že jejich ambicí bylo “aspoň“ třetí místo.
Úspěšné týmy z těšínských škol
Oslavit vítězství se školáci chystají na třineckém Steel Ringu. „Získali jsme poukázky na jízdu v motokárách, tak to půjdeme vyzkoušet,“ prozradili.
Na druhém místě skončil tým polské základní školy v Českém Těšíně, jehož členové zpovídali známého místního folkloristu Karola Daniela Kadłubiece. Třetí příčka pak patří týmu gymnazistů z Českého Těšína, kteří zmapovali a představili příběh známého českotěšínského skauta Eduarda Konvičku.
Do projektu Příběhy našich sousedů se letos v česko-polském příhraničí zapojilo devět škol. Polská i česká z Jablunkova, české školy z Bystřice, Hnojníku, Těrlicka, ZŠ Pod Zvonek z Těšína, pak polské z Českého Těšína a Karviné a české Gymnázium Josefa Božka z Těšína.