Školáci zpovídali pamětníky v projektu Post Bellum

Školáci z Jablunkovska a Těšínska se opět na půl roku stali dokumentaristy a také letos navštěvovali pamětníky, aby zaznamenávali jejich výpovědi a vzpomínky. Do úspěšného projektu „Příběhy našich sousedů“ společnosti Post Bellum, ve kterém jde o setkávání zástupců nejmladší a nejstarší generace, se již počtvrté zapojily základní školy z našeho regionu.

Profesor Daniel Kadlubiec si povídal s děvčaty z polské ZŠ Český Těšín. Foto: Post Bellum

Tentokrát to jsou školáci z Jablunkova, Bystřice, Českého Těšína, Hnojníku, Těrlicka a Karviné a jedna skupina studentů z víceletého Gymnázia v Českém Těšíně.

„Projekt začal loni v září a úkolem dětí bylo vyhledat ve svém okolí pamětníky, kteří budou ochotni vyprávět jim své životní příběhy. Výpovědi děti zaznamenaly na diktafon, nahrávku pak zpracují buď jako videoreportáž, animovaný film nebo rozhlasovou reportáž a příběhy představí veřejnosti. Každý tým se zaměřil na příběh jednoho pamětníka, který osobně zažil zásadní historické okamžiky, a vytvoří výstup na základě jeho vzpomínek. Také letos se podařilo dětem vyhledat zajímavé osobnosti regionu od známého profesora, etnografa, přes kronikáře a kronikářky, nadšeného skauta či herce a režiséra,“ líčí Barbara Konderlová z pořádající společnosti Post Bellum.

Na začátku projektu děti absolvují workshop, v němž se učí, jak natočit pamětníka, učí se klást otázky k rozhovoru, ale připravují se také na různé situace, které mohou během natáčení s pamětníkem nastat. Součástí příprav byl také workshop, jak vyhledat z obsáhlého rozhovoru to podstatné či pro ně zajímavé a rovněž videoworkshop nebo workshop animace podle toho, jaký výstup si daný tým zvolil. Letos by měly vzniknout čtyři animované filmy a pět videoreportáží, které děti představí koncem března na závěrečné prezentaci v Českém Těšíně.

Slavnostního odpoledne se zúčastní všech devět týmů, včetně pamětníků, blízkých a kamarádů zapojených žáků, ředitelů škol a také zástupců měst a obcí, kteří projekt školám financovali.

„U většiny základních škol je opakovaná účast v projektu důkazem toho, že je to pro děti a jejich pedagogy zajímavá zkušenost. Také pamětníci si účast v projektu chválí a jeho přínos vidí hlavně v možnosti propojení různých generací a posílení vzájemného respektu,“ říká Barbara Konderlová.

Závěrečná prezentace proběhne v pátek 21. března v Kulturním a společenském středisku Střelnice v Českém Těšíně.

Další zprávy z regionu