Sršní bodnutí málem připravilo turistku o život

Silná alergická reakce na hmyzí bodnutí se včera v podvečer málem stala osudnou turistce ve středním věku ve špatně přístupném terénu lokality Třinec-Guty. Záchranáři měli co dělat, aby se k ní vůbec dostali.

Nedostupný terén ztížil záchranářům práci. Foto: Horská služba Beskydy

V pátek v podvečer dostala Horská služba Beskydy hlášení, že v oblasti Javorového pobodal sršeň ženu, která je alergik.  „Podle našich informací během výletu s kamarádkou turistky narazily v lese na hnízdo sršňů. I přesto, že je nijak neprovokovaly, jeden z nich vlétl ženě do vlasů a bodl. Paní je ale alergička a ve velice krátké době se dostavil anafylaktický šok,“ popsal okolnosti nehody Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Zatímco záchranáři horské služby vyjeli ihned s potřebným vybavením ze stanice Javorový, na místo mířil i sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby s lékařem. „Sanitka ale neměla šanci se víc k pacientce vzhledem k terénu přiblížit. Setkal jsem se s nimi na místě, kam mohli ještě dojet, a naložil lékaře na naší terénní čtyřkolku. I tu jsme ale nakonec museli opustit a k čekajícím ženám dojít špatně přístupnými místy pěšky,“ pokračoval Marcel Svoboda.

Jakmile záchranáři dorazili k pacientce, zjistili, že si žena už vzala lék na alergickou reakci. „I přesto ale byla v silném šoku a stále trvalo nebezpečí ohrožení života. Lékař jí proto stabilizoval a poté jsme paní šetrně přenesli k sanitnímu vozu a předali posádce,“ doplnil Marcel Svoboda s tím, že sanitka pak ženu odvezla k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení.

„V průběhu letní sezóny, a září do ní ještě počítáme, se stává poměrně často, že v horách zasahujeme i u případů anafylaktického šoku po bodnutí hmyzem. Je to dáno především tím, že máme z našich stanic kratší dojezdový čas než ostatní záchranářské složky,“ komentoval včerejší zásah Radan Jaškovský, pověřený náčelník Horské služby Beskydy. Dodal, že kromě toho je horská služba vybavena na výjezdy do lokalit, kam se zdravotníci vzhledem k neschůdnosti terénu nedostanou.

Další zprávy z regionu