Třetí kolo kotlíkových dotací odstartovalo 10. dubna. Občané se nyní mohou seznámit s projektem a jeho podmínkami a od 13. května podávat žádosti o příspěvek na ekologický kotel. V první fázi kraj přerozdělí půl miliardy korun. Novinkou jsou bezúročné půjčky, které nabízí Státní fond životního prostředí. Zažádat si o ni budou moci lidé prostřednictvím svých obcí. Peníze dostanou dopředu, aby nezatížili rodinný rozpočet. Zároveň budou na obcích, které se do tohoto programu přihlásí, pomáhat s vyřízením dotace kotlíkoví specialisté.
„V posledním desetiletí mají největší vliv na znečištění ovzduší lokální topeniště. Pokud lidé chtějí dýchat čistější vzduch, měli by si pohlídat, jak doma topí. Starý kotel komínem ročně vypustí průměrně 60 kilogramů prachu. Na tyto částice se pak váže rakovinotvorný benzoapyren. Výměna kotlů tak hraje důležitou roli nejen v čistotě ovzduší, ale i kvůli zdraví lidí,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák. Doplnil, že kraj bude opět na výměnu kotlů přispívat také ze svého rozpočtu. „Krajský příspěvek bude pro každého úspěšného žadatele stejně jako v minulém kole 7 500 korun.“
Navíc pomocnou ruku k získání kotle podávají i města a obce. Například v Třinci zastupitelé jednohlasně schválili, že město poskytne třineckým domácnostem na výměnu kotle 7,5 tisíce korun. „Chceme vyjít vstříc všem žadatelům, proto jsme tentokrát nestanovili horní hranici částky, kterou pro kotlíkové dotace uvolníme,“ dodal náměstek primátorky Ivo Kaleta.
Dolní Lomná bude žadatelům o kotlíkové dotace přispívat částkou 10 tisíc korun – stejně jak v 1. a 2. vlně kotlíkových dotací. Totožnou částkou podpoří žadatele o dotaci v Písečné. Podporu obce naleznou i žadatelé v Návsí, kde obec přispěje stejně jako v minulosti 7 500 korun. Stejnou částkou v předchozích kolech podpořila a také v tom aktuálním podpoří úspěšné žadatele Ropice. Stejnou částkou přispěje svým občanům na ekologické vytápění například i Komorní Lhotka.
K opačnému kroku se odhodlal Milíkov. „Obec nebude přispívat, protože jsme nedotovali ani v první a druhé výzvě. Nechceme být nefér a teď u třetí výzvy najednou otočit. Chceme se však domluvit s ministerstvem životního prostředí a nabízet našim občanům bezúročné půjčky. Peníze, které by nám pak lidé vraceli, bychom mohli použít pro některý z projektů týkající se právě životního prostředí,“ vysvětlila starostka Eva Kawuloková. Rovněž Hrádek nepřispívá na kotlíkové dotace. „Dle zájmu zvažujeme půjčky na profinancování, jak je možné v rámci této výzvy,“ řekl starosta Hrádku Robert Borski.
Také Český Těšín se na dotacích pro úspěšné žadatele přecházející ze zastaralého na ekologické vytápění bude podílet částkou 7500 korun.
Pro Český Těšín, jak uvedla jeho mluvčí Dorota Havlíková, však svitla také další naděje na lepší zítřky díky sousednímu Cieszynu, který začal budovat dálkový rozvod tepla v historickém středu města. Doposud tam lidé topili uhlím ve starých kamnech a podle místostarosty Českého Těšína Víta Slováčka bývalo v těchto místech zcela nedýchatelno. Doplnil, že centrální část Českého Těšína je položená níže, a proto zplodiny trápily také občany na české straně.