Suché a teplé jaro bez srážek způsobuje rychlý úbytek vody

Rekordně teplé a na srážky chudé letošní jaro se intenzivně projevuje na průtocích v řekách. Poznat je to hlavně na tocích plynoucích z Beskyd a na stavu hladiny přehrad.  

Nádrž s pitnou vodou Šance Řečice je v zadní části skoro na suchu. Foto: Robert Mročka

Průtoky na beskydských řekách dosahují dokonce historických minim pro toto období, Ostravice a Olše mají 10 až 20 % průtoků běžných na přelomu dubna a května. V tocích jesenických je situace lepší a průtoky jsou zde vyšší díky doznívajícímu tání, i tak jde ale jen o 30 až 50 % obvyklého průtoku v tomto období. Díky zmíněnému tání jsou nádrže Slezská Harta a Kružberk plné. „Na beskydských nádržích Morávka, Žermanice a Těrlicko se již projevují nižší přítoky a jejich hladiny netradičně pro tuto sezónu klesají. V souladu s manipulačními řády bylo nutné omezit i odtok z těchto přehrad,“ uvedla tisková mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Nádrž Šance má v letošním roce také ještě sníženou hladinu z důvodu dokončované rekonstrukce vodního díla.

„Pokud si situaci přiblížíme na příkladu nádrže Šance za dobu její téměř padesátileté existence, je v porovnání s letošní nízkou dubnovou hodnotou přítoku o zhruba deset procent nižší jen jeden údaj, a to přítok z roku 1974. Pokud se však podíváme na letošní období od února do dubna, nebyly v historii přehrady dosud zaznamenány tak nízké přítoky za tyto tři navazující měsíce,“ upozornila mluvčí. I v roce 2015, tedy v roce extrémního sucha, trvaly vyšší přítoky do přehrady až do poloviny května a vlastní sucho začalo v červnu. Nejvyšším v historii díla je také průměr z ranních teplot za měsíc duben.

 

Další zprávy z regionu