Jako obvykle se bude promítat, číst a debatovat v několika sálech, kavárnách a klubech v Těšíně a Českém Těšíně.
Jako každoročně dorazí do Těšína řada hostů z řad herců, filmových producentů, režisérů, scénáristů a dalších. Letos to bude například zástupce mladší generace českých tvůrců, režisér Jiří Mádl (Vlny), ale také ostřílený filmový bard Hynek Bočan. Oběma tvůrcům skládají organizátoři hold uvedením retrospektivy jejich filmů. Podobné pocty se dostalo také významné polské herečce Maji Komorowské, která do Těšína zavítá osobně.
Z českých herců bude filmová přehlídka hostit herce Pavlu Beretovou a Tomáše Bambuška. Z polských umělců přislíbila účast herečka Karolina Gruszka, která má za sebou dlouhou řadu filmových rolí, mj. bezejmennou dívku z dramatu Inland Empire amerického režiséra Davida Lynche. Z dalších jmen filmových velikánů nelze nezmínit režiséra Krzysztofa Zanussiho nebo herečku Dorotu Kędzierzawskou. Slovenskou kinematografii bude vedle jiných reprezentovat režisér Juraj Nvota.
Přehlídku zahájí film Przybysz z ciemności s živou hudbou Leszka Możdżera ve středu 30. dubna ve 20 hodin v Kościełe Jezusowym w Cieszynie.
V rámci sekce „Špatná paměť” se budou promítat také filmy z Česka a Slovenska, které odkrývají složité a často nepříjemné kapitoly naší minulosti. „Představíme několik unikátních polských titulů, například rané mistrovské dílo Krzysztofa Zanussiho – třicetiminutovou Smrt provinciála z roku 1965, legendární Robotnicy ’71, dokument v režii Krzysztofa Kieślowského a Tomasze Zygadła, a Královnu andělů Mariusze Grzegorzka z roku 1999 – barokní, neklidný, hutný film o síle podvědomí,“ říká Łukasz Maciejewski, polský programový ředitel Kina na hranici.
Koncert na náměstí a čtení pro děti
Nejen filmem ale bude živ návštěvník přehlídky Kino na hranici. V sobotu 3. května se na náměstí v Cieszyně uskuteční koncert propojující umělkyně ze tří zemí. Vystoupí Renata Przemyk, Agata Karczewska, Katarzia a Radůza.
Festival Kino na hranici nezapomíná ani na děti. Ve stínu rozkvetlých magnolií, u starého paláce v cieszyńském parku Míru, se i letos zaposlouchají do pohádek v podání známých herců.
„Tradiční čtení se během let proměnilo ve vyhledávanou festivalovou událost, která spojuje umění, rodinnou atmosféru a lásku k literatuře,“ připomínají organizátoři. Letos poprvé se Čtení dětem uskuteční také na české straně. Každý festivalový den od 10 hodin proběhne půlhodinové čtení v kavárně Avion v Českém Těšíně. Známé osobnosti festivalu, mezi nimi Jiří Mádl, Pavla Beretová, Barbara Lukešová a Pavel Gajdoš, budou dětem předčítat oblíbené knihy.
Témata k zamyšlení
Také letošní těšínská filmová přehlídka nabídne nejen silné příběhy, ale i témata, která rezonují napříč společností – od identity až po aktuální politické a společenské výzvy.
Jedním z nich jsou již zmíněné Vlny Jiřího Mádla, snímek, který zvítězil na letošních Českých lvech a byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film.
Nejen český filmový fanoušek se může těšit také na snímek Amerikánka režiséra Viktora Tauše, debut Mord Adama Martince nebo psychologické drama Rok vdovy Veroniky Liški. Slovenský program přináší například dokument Prezidentka o Zuzaně Čaputové, ale i kritické reflexe korupce a společenských rozporů v zemích bývalého Československa.
Festival v podobě filmové, hudební, debatní či čtenářské ovládne obě části Těšína od 30. dubna do 4. května.