Sedmnáctý listopadový den je českým státním svátkem a pojí se nejen s bojem za svobodu a demokracii, ale také se studenty, kteří si právě během tohoto data připomínají svůj mezinárodní den. „Stojíme zde, abychom připomněli dvě významné události minulého století, které mají společného jmenovatele. U obou stáli mladí lidé,“ vzpomenula během pokládání květin v budově gymnázia starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková. O obou událostech, které se staly v roce 1939 a 1989, starostka promluvila během svého projevu.
Aktu přihlíželi také zdejší gymnazisté, dva z nich pokládaní květiny doprovodili písní Karla Kryla Nevidomá dívka. To byl také jakýsi úvod k programu, jenž následoval. V aule gymnázia totiž vystoupil bratr Karla Kryla Jan, který vzpomínal nejen na život své rodiny, jíž oba totalitní režimy daly zabrat, ale také zazpíval legendární zpěvákovy písně, jež doprovázely Sametovou revoluci.
Na 17. listopad pak vzpomnělo vedení města ještě podruhé. V pátek k pietě dorazila nejen starostka Hřebačková, ale i místostarostové Tomáš Pavelek a Vít Slováček. Společně položili věnec k památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka v Masarykových sadech.
Podrobnosti si přečtete ve středu v Třineckém hutníku.