Probační a mediační služba se snaží malé hříšníky motivovat, aby si uvědomili následky svých činů a chtěli je sami aktivně odčinit. Případy se stávají i v našem regionu.
Chlapec přiměl dívku, aby mu poslala své fotky ve spodním prádle nebo i bez něj. Následně začal požadovat fotek víc a víc. Když mu nevyhověla, začal jí vyhrožovat, že fotky rozešle spolužákům. I takové případy se dějí v našem regionu.
„Trestnou činnost páchají častěji chlapci než dívky. Je to tím, že v dospívání více vyhledávají riziko, jsou impulzivnější,“ vysvětlil mluvčí Probační a mediační služby Martin Bačkovský.
Připomněl, že se mládež stále častěji zapojuje do různých forem trestné činnosti. Od majetkových a násilných deliktů až po drogové či mravnostní skutky s různou mírou závažnosti.
S jeho slovy souhlasí Vlastimil Starzyk, preventista z třineckého magistrátu. „Mám na starost prevenci, chodím coby lektor na besedy do škol a často se setkávám s tím, že mládež ani netuší, že se trestné činnosti dopouští,“ upozornil.
Pokračoval, že i školou povinná dítka se často dopouštějí sextingu, což je sdílení erotického obsahu, distribuce i vytváření pornografie. „Týká se to i případů, kdy dívky fotí samy sebe a fotografie sdílí. Dochází pak často ke zneužití identity, ale i k šikaně,“ upřesnil Vlastimil Starzyk.
Celkově v ČR kriminalita mládeže klesá. „To je dobrá zpráva. Bohužel v daném regionu klesá také věk dětí, které se dopouštějí protiprávního jednání. Nejčastěji jsou tyto případy spojené s prostředím internetu,“ řekl mluvčí Probační a mediační služby.
Už i žáci základních škol vyhledávají na internetu sexuální obsah a jsou konfrontováni s něčím, co je může do budoucna negativně ovlivnit, a to zejména v navazování zdravých vztahů. Neumí vyhodnotit, že to, co vidí na internetu, není odraz reality. „Oběti se za své jednání stydí a mají problém se svěřit svým rodičům. Trápí se a často dochází k sebepoškozování,“ poukázal.
K Probační a mediační službě se ze zákona dostávají informace o všech trestných činech spáchaných mládeží. „Je pak na nich samotných i na jejich rodičích, jak chtějí řešit následky trestného činu, a zda mají o spolupráci s naší službou před rozhodnutím soudce nebo státního zástupce zájem,“ pokračoval Martin Bačkovský.
Vysvětlil, že mladí pachatelé mohou jako formu opatření, které jim uloží soudce, vykonávat společensky prospěšnou činnost.
V loňském roce soud ve Frýdku-Místku uložil mládeži celkem 480 hodin této činnosti. Nejmladšímu chlapci bylo jen devět let. Mladí lidé tak například pomáhají v neziskových organizacích. Vytírají, luxují, jsou užiteční při organizaci různých akcí. A zažijí na vlastní kůži, co skutečně znamená trest.