Třinečané zaplatí víc za odpady

Hlouběji do kapsy si sáhnou už zanedlouho obyvatelé Třince. Platit budou více za svoz odpadu i za městskou dopravu. Vedení magistrátu ale vysvětluje, že zvýšení cen je nezbytné. Město totiž dotuje odpadové hospodářství čím dál vyššími částkami.

Svoz odpadů prodražuje i nepořádek, který lidé u popelnic nechávají. Foto: SC

Patnáct korun měsíčně navíc si připlatí obyvatelé Třince za svoz odpadů od ledna příštího roku. Náměstek primátorky Ivo Kantor připomenul, že v současné době stojí občany svoz 720 korun ročně. Poplatek se od nového roku zvedne na 900 korun.

Z rozpočtu města šlo v roce 2022 na odpadové hospodářství 59 milionů korun. V letošním roce celkové výdaje na odpadové hospodářství stoupnou na 62,5 milionu a v roce 2024 to bude zřejmě již více než 68 milionů korun. Jde tak o značné navýšení výdajových položek rozpočtu. Pro nepopulární rozhodnutí zvedlo ruku 18 zastupitelů, 8 bylo proti a 4 se zdrželi.

Příčin, proč se město k tomuto kroku rozhodlo, je více. Tou hlavní je neustálý nárůst cen skládkovného i za manipulaci s odpadem a fakt, že město doplácí na každého člověka stále více a více peněz. „Kdybychom měli v Třinci svou skládku, náklady by nebyly tak moc vysoké. My ji ale nemáme, a město tak doplácí čím dál vyšší částky. Tyto náklady neovlivníme. Co ale mohou ovlivnit sami lidé, je množství divokých skládek. I kvůli nim musíme vynakládat obrovské peníze navíc,“ vysvětloval zastupitelům Ivo Kantor.

Poukázal přitom na fakt, že obyvatelé velmi často ukládají odpady mimo popelnice. „Dám příklad, někdo vyhodí na zem velkou papírovou bednu. Pokud by ji rozložil, poskládal a vhodil do kontejneru na papír k recyklaci, stane se z krabice komodita. Když ji ale hodí jen na zem, ona třeba zmokne a rozmáčí se. V tu chvíli se mění z komodity na komunální odpad a svoz vyjde dráž,“ poukázal náměstek.

Do hry o zdražení pak ještě vstupuje faktor minimální mzdy, protože od ní se odvíjí výplata pracovníků, nárůst cen pohonných hmot, ale i rozloha Třince, která je třetí největší v Moravskoslezském kraji. „Z ekonomického hlediska je něco jiného svážet odpad v Havířově nebo Frýdku-Místku než jej svážet v Třinci. U nás svozová auta například najezdí výrazně více kilometrů, protože musí obsloužit i občana v nejvyšších polohách Beskyd,“ argumentoval Ivo Kantor.

Primátorka Věra Palkovská upozornila, že k navýšení cen za odpady se chystá řada dalších měst, protože narůstající náklady nejsou schopna dál utáhnout. „Stát nám umožňuje poplatek až do výše 1 200 korun,“ poukázala primátorka. Vyzývá také všechny Třinečany, aby se chovali zodpovědně. „Lidé přece mohou svůj velkoobjemový odpad zdarma odevzdat ve sběrném dvoře. Pokud jej budou i nadále vyhazovat ven k popelnicím, budou náklady na svoz odpadu narůstat a všichni si pak i více připlatíme. Nehledě na to, že město bude hezčí,“ vybízí Věra Palkovská.

S jejími slovy souhlasil i zastupitel Marian Plucnar. „Ano, nezodpovědný přístup některých občanů nás stojí skutečně spoustu peněz,“ přikyvoval hlavou.

Více i za jízdné
Zvedají se i ceny místní dopravy, a to od 10. prosince letošního roku. Cena jízdenky se zvedne ze 14 na 20 korun. Toto navýšení se však týká jen jízdenky zakoupené ve voze u řidiče. „Chceme motivovat lidi, aby si pořídili kartičku ODIS. Pokud ji mají, zaplatí za jízdenku jen o dvě koruny více. Časová třicetidenní jízdenka se jim pak zvedne z 240 na 270 korun. Ale to není všechno, majitelé ODIS karty mají výhodu i v tom, že mají přestup do 30 minut zdarma, což pro ty, kteří platí hotově, neplatí,“ uvedla vedoucí odboru magistrátu Miriam Hronovská.

Další zprávy z regionu