Třinecká knihovna získala prestižní cenu

Umí zaujmout mladé čtenáře. Důkazem je, že nyní Knihovna Třinec získala ocenění nazvané Bibliotheca inspirans, a to právě za to, jakým způsobem pracuje s lidmi ve věku 13 až 26 let.

Knihovnický tým umí zaujmout mládež. Dostal za to nyní významnou cenu. Foto: knihovna

S nápadem věnovat se více mladým čtenářům, přišla ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna před více než deseti lety. Tehdy vznikl dnes už vyhlášený Mklub. Od té doby se prostor pro mládež od 13 do 26 let každým rokem zvětšuje. „Mklub je prostor pro všechny mladé lidi, kteří chtějí něco vytvářet, trávit zde volný čas s kamarády, učit se nebo dělat něco smysluplného,“ přiblížila Klára Szturcová. Mklub vede s kolegyní Lucií Staszkovou.

Mklub od svých začátků podporuje dobrovolnictví mladých lidí. „Kdokoliv může přijít s vlastním nápadem, co by chtěl realizovat. Třeba nějakou dobročinnou akci nebo workshop. Společně o tom diskutujeme, radíme se, snažíme se předávat zkušenosti. Samotnou realizaci akce ale hodně necháváme na mladých,“ přiblížila Lucie Staszková.

Mladí lidé se tak učí organizovat, komunikovat a přebírat zodpovědnost. Mohou si například vyzkoušet, jaké to je pořádat vlastní přednášku. Samostatnou kapitolou je doučování dětí dobrovolníky. Během pandemie vyšlo najevo, že je v Třinci velké množství dětí, které potřebují pomoci se zvládáním školního učiva. „Nyní nám s doučováním dětí pomáhá asi 25 skvělých dobrovolníků a zájem o doučování stále roste,“ podotkla Lucie Staszková.

S přednáškami a workshopy jezdí třinecký Mklub také do škol, ale většina lekcí se koná právě v knihovně. Cílem těchto vzdělávacích akcí je naučit mladé lidi diskutovat, číst mezi řádky a kriticky přemýšlet. Se svým know-how se dělí s ostatními knihovnami po celé republice. „Knihovny, které chtějí založit oddělení pro mladé, se zajedou podívat nebo jim předáme zkušenosti po telefonu. Počet oddělení pro mladé postupně roste, což je skvělé i pro nás,“ dodala závěrem Lucie Staszková.

Slavnostní vyhlášení soutěže se konalo v úterý 12. září v Olomouci na konferenci Knihovny současnosti 2023.

Další zprávy z regionu