„Zaměření tvorby našich členů je dvojí. Jedni ve svých dílech zobrazují krajinu Těšínska, druzí pak na plátno přenášejí obrazy z cest po světě, které sami podnikli. Takto pracují já a kolega Czesław Mendrek,“ prozradila Jana Galášová, devátá členka Osmičky.
A proč devátá členka Osmičky? „Malování se věnuji jako amatér už deset let. Ale dokud jsem pracovala, neměla jsem na tuto zálibu moc času. Po odchodu do důchodu před dvěma lety mě výtvarný klub Osmička přijal mezi sebe a jsem „ta devátá“. V legraci říkáme, že jsme jako tři mušketýři. Ti také byli čtyři,“ usmívá se bývalá dlouholetá ředitelka českotěšínské knihovny Jana Galášová.
Zakladatel a vůdčí osobnost skupiny Osmička Józef Drong ve své řeči na středeční vernisáži poděkoval lidem ze Střediska volného času AMOS. „To díky nim se naše výstava zařadila mezi tradice předvánočního kulturního repertoáru ve městě,“ řekl Drong.
Členové sdružení Osmička se pravidelně scházejí v ateliéru v Dolním Žukově, kde společně tvoří. Letos připravili celkem čtyři výstavy. První byla na jaře v Galerii Most, v říjnu pořádají Salon, což je prezentace všech uměleckých uskupení, kde umělci každý rok představují své práce, které za ten rok vznikly. Ten se koná v knihovně ve Svibici. Třetí výstava je ta aktuální v AMOSu.
Letos navíc využili nabídku společně vystavovat v galerii u Hofmanů na Soláni. „To je pro nás velice prestižní záležitost, protože tam vystavují známí umělci napříč republikou. Lidé si mohou udělat víkendový výlet a prohlédnout si výstavu, která potrvá do 15. března,“ zve Jana Galášová.
Prozradila, že se těší na Vánoce, protože bude mít více klidu a ráda by tvořila. „Na březen totiž připravujeme Těšínský salon, kde bychom rádi představili práce všech amatérských umělců působících v Českém Těšíně. Výstava by měla být v Galerii Půda,“ dodala Galášová.
Výtvarné sdružení Osmička tvoří: Věra Czudková, Józef Drong, Česlav Filipiak, Ilona Fryda, Jana Galášová, Eva Joklová, Dagmar Kapustková, Czesław Mendrek a Alena Saparová.