Za úrazy na horách stojí i adrenalin

Počet úrazů na horách v letní sezóně narůstá. Za posledních pět let stoupl skoro o čtvrtinu. Nejčastěji si zranění způsobují cyklisté. Horská služba ale pomáhá i paraglidistům či ztraceným turistům, naposledy matce s dítětem, která bloudila na Javorovém.

Javorový je cíl mnoha sportovců. Horští záchranáři zde pomáhají především cyklistům a paraglidistům. Foto: mr

Nárůst počtu zásahů Horské služby v letní sezoně je poměrně rychlý. Za posledních pět let stoupl přesně o 24 %. To záchranáři přičítají čím dál větší popularitě dovolené trávené na horách a adrenalinovým aktivitám.

„Zatímco v 90. letech minulého století se po horách spíše chodilo, dnes se v mnohem větší míře jezdí a následně také padá. Cyklistika patří mezi aktivity, kde zaznamenáváme asi nejrychlejší progres počtu zranění, v tomto ohledu ji považujeme za nejvíce rizikovou,“ vysvětluje náčelník Horské služby ČR René Mašín.

Potvrzují to i čísla z knihy zásahů. Už druhý rok po sobě zaznamenali horští záchranáři přes tisíc úrazů cyklistů za sezonu. Fatální jsou především úrazy hlavy.

„Přilba je základ. U dětí do patnácti let je povinná. Pokud by se mě někdo zeptal, jestli podporuji povinnou přilbu pro všechny věkové kategorie, zvednu obě ruce. Opětovně jsme se proto i letos připojili k osvětové kampani Na kole jen s přilbou,“ upozornil Mašín.

Už dva roky podle jeho slov také záchranáři nově evidují ve svých statistikách úrazy na elektrokolech. „V této kolonce počet zásahů meziročně vzrostl zhruba o třetinu. Lidé často na elektrokole sedí na horách poprvé. Technika jízdy na něm je ale jiná a stroj je také o poznání těžší, čímž se hůře ovládá,“ upozornil Mašín.

S jeho slovy souhlasí i servisman Tomáš M. „Často u nás v servise končí potlučená elektrokola. Vozí je k nám lidé, kteří na kole nejezdili pořádně nikdy. Teď si pořídili elektrokolo a vyrazili do hor. Jenže jezdit neumí, mají problémy s terénem i běžnými pravidly silničního provozu. Přestože mají kolo s motorkem, nechávají se dokonce lanovkou vyvézt na kopec a pak jen sjíždí. Jenže těžké elektrokolo se ovládá úplně jinak. Pády jsou pak hodně nepříjemné,“ přitakal technik.

S počtem zásahů rostou i nároky na záchranáře. „Na léto jsme samozřejmě připraveni. V tréninku i při zásazích se chceme soustředit i na zdravotní stránku záchrany,“ doplnil náčelník horské služby.

Beskydy nezaostávají
Třebaže Beskydy nejsou turisticky tak exponované, jako jsou třeba Krkonoše, mají i zde horští záchranáři poměrně dost práce. „Od začátku června do dnešního dne evidujeme na padesát zásahů. „Vesměs šlo o lehčí úrazy turistů, cyklistů, ale také paraglidistů,“ spočítal mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

Na dotaz, jaká sezona je pro záchranáře náročnější, váhal s odpovědí. Nakonec připustil, že co do množství úrazů přece jen vede ta letní. „Nejen v zimě musíme pátrat po ztracených a nevhodně oblečených turistech. V létě to jsou krom turistů navíc houbaři nebo právě v uplynulých dnech matka s dítětem, která se ztratila v lokalitě Javorového,“ pokračoval Fryš. Mladá žena šla od spodní stanice lanovky s asi čtyřletým chlapečkem na horu. Sešli ale ze značené stezky a pokračovali po jednom z mnoha chodníčků. Ten se jim ale v lese ztratil a tak se prodírali lesním porostem do prudkého kopce. „Dítě už bylo zcela vysílené, proto se matka obrátila na nás s prosbou o pomoc. Našli jsme je a v pořádku dopravili k chatě,“ upřesnil zasahující záchranář.

Padáčkáři na stromech
Zatímco v minulosti patřil Javorový vrch spíše turistům, lyžařům a běžkařům, v posledních letech ho čím dál více okupují paraglidisté. Milovníci adrenalinového sportu ale potřebují tu a tam pomoc horských záchranářů. „Jsem na Javorovém teprve podruhé, ale vypadá to tady moc dobře, takže se sem určitě budu vracet. Jen musím počkat, až přestane foukat tak silný boční vítr, a jdu a to,“ usmál se paraglidista Michal během uplynulého víkendu. Přiznal, že i on jednou skončil na stromě.

„Udělal jsem chybu, padák mi klapnul a už jsem byl ve větvích. Naštěstí jsem ničí pomoc nepotřeboval, slezl jsem sám, ale přišel jsem úplně o padák, byl nadranc,“ podotkl sportovec.
Horská služba sídlí přímo na Javorovém. A ačkoliv nyní přišla na čas o svou služebnu a čeká, až na stejném místě vyroste nová, je lidem k dispozici ve dne i v noci. „Zrovna před několika dny jsme pomáhali paraglidistce dostat se dolů z větví stromu. Naštěstí byla jen lehce zraněná a nic vážného se jí nestalo,“ okomentoval jeden z přítomných záchranářů stanice horské služby na vrchu Javorový.

Další zprávy z regionu