Zasadili stromy novým občánkům

Dvě desítky různých odrůd švestek vysadili minulý týden rodiče nově narozených dětí naproti lyžařského areálu Kempaland v Bukovci. Stromy svým ratolestem v nejvýchodnější obci České Republiky sadili už pátým rokem.

Bukovečtí letos zasadili svým dětem 20 švestek. Foto: Ba

Teplé, slunečné středeční odpoledne, krátce před 15. hodinou. Poblíž bukoveckého Kempalandu je v tomhle čase neobyčejně živo. Ze všech stran se sem trousí maminky a tatínkové se svými ratolestmi. Rodiče před sebou tlačí před kočárky, v rukou drží lopaty a rýče.

„Všechny vás vítám na dnešní výsadbě stromů našim dětem,“ zdraví příchozí starostka Bukovce Monika Czepczorová. „Zatímco v Ostravě a Havířově dnes bylo chladno a zataženo, v Bukovci nám počasí přeje,“ dodává s úsměvem.

Všichni se přesouvají na vedlejší louku, kde už dříve zaměstnanci Technických služeb vyhloubili jámy a zatloukli do nich kolíky. Všechno je připraveno, hromádky hlíny, kompostu, textilie na kmen, sazenice švestek i velký barel s vodou na zalévání.

Než se sázeči pustí do díla, slovo si berou manžele Šimkovi – protřelí zahrádkáři. Pečlivě vysvětlují, jak se má správně postupovat. „Ke kořenům nepatří drny trávy. Stromům také neprospívá, když je zasadíte příliš hluboko. Kořeny musíte podsypat hlínou,“ radí ostatním.

Sázení si užívají zejména nejmenší caparti, hrabání v hlíně je skvělá zábava. Podsypat, usadit strom, dosypat kompost a hlínu. A nakonec zalít. Práce jde všem od ruky a za necelou hodinu je hotovo. Ruku k dílu přikládají také starostka Monika Czepczorová, místostarosta Daniel Hořava a také Ivana Kluzová, jež má na starosti pořádání kulturních akcí. „Strom patřící vašemu dítěti můžete občas vydatně zalít, nebo kolem něho vytrhat trávu,“ nabádá rodiče.

Výsadba už třetím rokem nese příznačný název Kořeny života. „Naše děti budou růst a jejich stromy také. Důležité je, aby si naše děti zapamatovaly, kde mají své kořeny. Snad jim to budou ty stromy připomínat,“ věří Roman Czepczor, otec tří dětí.

Stromy v Bukovci sázeli už popáté. V prvních dvou ročnících podél inline-stezky vznikla Alej života tvořená 48 ptačími třešněmi. V posledních třech ročnících v rámci akce Kořeny života v Bukovci zasadili švestky – letos 20 a vloni 16 naproti Kempalandu, o rok dříve 20 v lokalitě Kučery – Turek. Pro své ratolesti tak Bukovečtí vysadili už 104 ovocných stromů.

Další zprávy z regionu