Pro hospodské je však výzva noční můrou. Naštěstí pro ně v našem regionu je suchý únor stále spíše na okraji zájmu.
Alkohol přitom představuje dlouhodobý problém, jelikož se stává jedním z předních faktorů ohrožujících fyzické i duševní zdraví. V důsledku škodlivého užívání alkoholu umírá na světě ročně 3,3 milionu lidí, v České republice se jedná o 6 500 osob každý rok.
„Důležité je si přiznat, že není žádná zdravá dávka alkoholu. Existuje pouze něco, co můžeme nazvat jako nízkorizikové pití. U žen se jedná o 20 gramů alkoholu za den, což představuje zhruba 2 deci vína nebo půl litru piva. U mužů jde pak o 40 gramů denně. Alespoň dva dny v týdnu by však člověk neměl pít alkohol vůbec. Ani toto nízkorizikové pití ale zdraví neprospívá,” vysvětlila lékařka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. Upozornila, že v České republice se navíc kolem 1,7 milionu lidí pohybuje nad těmito limity.
Zdejší region pravděpodobně z průměru nevybočuje, spíše naopak. Hospodští se však suchého února a tím i odlivu zákazníků moc neobávají. „Je pravda, že leden a únor jsou z mého pohledu slabší měsíce. Je to ale spíše tím, že se mnozí lidé s novým rokem snaží o zdravější životní styl, a postupně se pak vrací k dřívějším návykům,“ zamyslel se provozovatel třinecké Hospody U Švejka Fryderyk Kornuta.
Suchý únor pak podle něj moc lidí nedodržuje, tedy aspoň pokud jde o tradiční zákazníky jeho restaurace. „Je to navíc docela špatně naplánované. Na Třinecku i Jablunkovsku jsou v únoru plesy, na které chodí spousta lidí, a nějaká ta sklenička alkoholu k tomu prostě patří,“ je přesvědčen Kornuta.
Lékaři se na věc dívají jinak. Spotřeba čistého alkoholu je v Česku dlouhodobě nad průměrem Evropské unie. Průměrný Čech vypije přes 11 litrů čistého alkoholu za rok, což nás řadí na třetí místo mezi evropskými státy. Závislost na alkoholu patří mezi ty nejčastější a rozvinout se může i v dětském věku. Svou první sklenici alkoholu totiž člověk vypije v průměru ve svých 12 letech, obvykle k tomu navíc dochází v rodinném prostředí.
Alkohol má přitom velké množství negativních dopadů. Stojí za onemocněním jater, nemocemi trávicí soustavy a kardiovaskulárními problémy, jelikož zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob i mozkové mrtvice.
Přispívá k rozvoji cukrovky a má přímý vliv na vznik nejméně sedmi různých druhů rakoviny. Konkrétně hlavy a krku, jater, jícnu, žaludku, tlustého střeva a konečníku, slinivky břišní a prsu. Konzumace alkoholu způsobuje nadváhu, jelikož obsahuje mnoho jednoduchých cukrů. Pro představu – půllitr dvanáctistupňového piva odpovídá přibližně třetině mléčné čokolády. Alkohol může být příčinou poruch plodnosti, oslabení imunity, zvýšené náchylnost k infekci a úbytku kostní hmoty.
Je měsíční abstinence řešení?
Krátký odpočinek od alkoholu rozhodně všechna dlouhodobá rizika spojená s konzumací alkoholu neeliminuje. Přináší však výhody. Člověk už během pár dní abstinence bude pravděpodobně lépe spát, zlepší se mu fyzička i koncentrace a bude mít více energie.