Zebra se za tebe nerozhlédne, učily policistky děti

Jak se správně rozhlédnout, než se vstoupí na přechod pro chodce? Policisté zjistili, že spousta dětí, a dokonce i rodičů, to neví.

Dívejte se doleva, doprava a pak zase doleva. Teprve poté můžete vstoupit na přechod. Foto: mr

V úterý ráno po sedmé hodině překvapili policisté děti i jejich rodiče. Stáli u přechodu pro chodce před základní školou na ulici Koperníkova. Pokuty naštěstí nerozdávali. Jen se ptali dětí, a často i jejich rodičů, zda vůbec umí správně přejít přes přechod. Konala se tam totiž dopravně-bezpečnostní akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne. Odpovědi dětí ale často přesvědčivé nebyly. „Nejprve se podívám doprava. Ne? Tak doleva? Doleva doprava?“ byla například zmatená malá školačka a tázavě se dívala na rodiče a na policistky. Třináctiletá Lucie s kamarádkou Katkou ale odpověděla pohotově: „Nejdříve se musíte podívat doleva, zda nejede auto, pak doprava a zase doleva. Teprve pak můžete jít.“ Dívky na dotaz, jak se jim vlastně chodí do školy, odpověděly, že velice dobře, protože řidiči prý před přechody zastavují a jsou ohleduplní. Také šestiletý Matýsek tvrdil, že si u přechodu ví rady. „Dívám se vždycky, když jdu na přechod. Rodiče mi to vysvětlili,“ tvrdil malý školák.

Odměna za každou odpověď. Důležité je, aby školáci na cestě do školy mysleli a chovali se dle pravidel. Foto: mr

Policejní mluvčí Karolína Bělunková, která byla osobně v Třinci na bezpečnostní akci, ale řekla, že mnoho dětí má se základními pravidly problém. „Spousta říká, že se nejdříve dívá doprava, což je samozřejmě špatně. Vždy se přece musíte podívat do směru, ze kterého nejdříve přijíždí vozidlo,“ zdůraznila mluvčí. Jak dále pokračovala, základní pravidlo nevěděli ani někteří rodiče.

Mnozí školáci ale správnou odpověď znali, hlavně ti starší. Foto: mr

Dopravně-bezpečnostní akce Zebra se za tebe nerozhlédne se koná po celé České republice vždy v září. „Je to proto, že jsou děti po prázdninách rozjívené a často ještě moc nevnímají, co se kolem nich děje. Proto jim připomínáme, jak se na ulici a na přechodech pro chodce správně chovat,“ vysvětlovala Karolína Bělunková. Děti si za správnou odpověď vysloužily odměnu. Drobnost ale dostaly i ty, které odpověděly špatně. „Chceme všechny školáky motivovat, aby si pravidla silničního provozu zapamatovali správně. To je ostatně cílem celé akce,“ doplnila policejní mluvčí.

Další zprávy z regionu