„Je to jako cesta do školy. Projdete jí, zapíše se vám do paměti a vy už pak po ní příště kráčíte bez obav a s klidem,“ tak vylíčil použití virtuální reality arytmolog a člen 3D PrintTeamu Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí Otakar Jiravský.
Popisoval, že se ze všeho nejdříve je zapotřebí získat data, a to z počítačové tomografie, z magnetické rezonance či z trojrozměrného jícnového echa. „Ta data zpracujeme a následně si je můžeme virtuálně zobrazovat za pomocí speciálních brýlí,“ pokračoval lékaře.
Pokud se jedná o jeden izolovaný orgán, jednu část, která má problém, tak si lékaři připraví model, do jehož vnitra se podívají. „Vy se pak můžete s tím orgánem detailně seznámit, stanou se z vás kámoši, můžete v něm být jako doma a to znamená, že pak při operaci znáte každý kout, každý detail orgánu. Pohybovat se v něm můžete skoro se zavřenýma očima, tak dobře ho znáte,“ popisoval dále Otakar Jiravský.
Když operatéři potřebují znát vztahy mezi orgány, připravují si model s plným datovým obsahem, kde je detailně vidět úplně všechno. „Dokážeme si pak zobrazit nejen orgán, ale vše, co je vedle něj či za ním,“ upřesnil arytmolog.
Celý článek si můžete přečíst příští týden v Třineckém hutníku.