Blankosměnka je využívána k zajištění splnění závazku vyplývajícího z jiného právního vztahu, např. smlouvy o úvěru, kupní smlouvy apod. Věřitel si takto zajišťuje, že pokud mu nebude dlužníkem řádně, v souladu se smlouvou, splněn závazek, tak může k jeho splnění použít směnku.
V tomto směru lze doporučit, aby dlužník nepodepisoval blankosměnku bez toho, aniž by s věřitelem současně uzavřel tzv. dohodu o vyplňovacím právu (v této by měly být obsaženy podmínky a způsob, jak má věřitel přistoupit k vyplnění chybějících náležitostí, tzn. aby jím např. nebyla dovyplněna směnečná suma, která bude značně převyšovat skutečný dluh dlužníka).
Domáhat se svých práv ze směnky je pak jejímu majiteli umožněno mimo jiné prostřednictvím směnečného rozkazního řízení, jehož výsledkem je vydání směnečného platebního rozkazu. Majitel směnky (žalobce) je povinen soudu zejména předložit v originále směnku o jejíž platnosti nelze pochybovat. Majitel směnky zároveň nemusí dokazovat nic jiného, než že je majitelem platné směnky. Platná směnka je totiž sama o sobě dostatečným důvodem pro vznik nároku na částku v ní uvedenou.
K obraně proti směnečnému platebnímu rozkazu pak slouží námitky, které musí žalovaný podat do 15 dnů od doručení směnečného platebního rozkazu. Pokud námitky ve stanovené lhůtě nebudou podány, nabude směnečný platební rozkaz účinků pravomocného rozsudku.
K tomu, jakým způsobem konkrétně přistoupit k podání námitek se již vyjádřila i soudní praxe. V námitkách proti směnečnému platebnímu rozkazu musí žalovaný uvést vše, co proti němu namítá. Předmětem námitkového řízení mohou být pouze námitky včasné a odůvodněné. Za odůvodněné lze přitom považovat jen takové námitky, z jejichž obsahu je zřejmé, v jakém rozsahu je směnečný platební rozkaz napadán a (současně) na jakých skutkových okolnostech žalovaný svou obranu proti směnečnému platebnímu rozkazu zakládá. Jestliže pak dlužník hodlá založit obranu proti směnečnému platebnímu rozkazu na námitkách nesprávného vyplnění blankosměnky, je pak na něm, aby ve včasných námitkách proti směnečnému platebnímu rozkazu uvedl, jaká směnečná suma (popř. jiný chybějící údaj) měla být správně do blankosměnky doplněna a opodstatněnost takových námitek i prokázal (NS 29 Cdo 3785/2023).