Básník a vinař Bogdan Trojak besedoval v Avionu

O básních, knihách, psaní a víně hovořil s Kateřinou Huberovou minulou středu v čítárně a kavárně Avion básník a vinař původem z Vendryně – Bogdan Trojak.

S Bogdanem Trojakem si v Avionu povídala Kateřina Huberová. Foto: ba

Během více než hodinu trvající besedy na sebe Bogdan Trojak prozradil, že jeho živobytím je už několik let výroba a distribuce vína. „Kdysi jsem si to nedovedl představit, ale poetická posezení ve vinných sklípcích mi učarovala natolik, že jsem si na jižní Moravě pronajal a později koupil vinici a stal se jedním z vinařů. Začal jsem psát i o víně. Řekl jsem si, že je to médium, kterým chci poznávat svět,“ vykládal Bogdan Trojak.

Několik let žil v Bořeticích. Prvním vínem, které vytvořil, byla Frankovka. „Vezl jsem ji v demižónu do Kunštátu za Ludvíkem Kunderou a malířem Vítem Ondráškem. Společně jsme můj výtvor ochutnávali. Říkali, že ta Frankovka je tvrdá jako šutr, přesto jsme jí ve čtyřech vypili za noc dvacet litrů,“ prozradil s úsměvem Trojak. Dodal, že svoje víno posílal do Paříže Milanu Kunderovi, který mu na oplátku zasílal své knihy s věnováním.

Třebaže se dvojnásobný držitel prestižního literárního ocenění Magnesia Litera živí výrobou vína, básníkem se chtěl stát již od útlého dětství.

Další zprávy z regionu