Oceláři oznámili změny v kádru, přišel Jaroměřský

Vedení třineckého hokejového klubu udrželo drtivou většinu kádru včetně reprezentantů, o které byl zájem. Navrch získalo obránce Jana Jaroměřského, který patřil v poslední sezoně k nejlepším v extralize ve statistice +/-.

Sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek je rád, že z velké části udržel stávající kádr. Foto: Petr Rubal

Oceláři už dříve oznámili, že se jim podařilo podepsat nové kontrakty s brankářem Jakubem Štěpánkem, obránci Milanem Douderou, Davidem Musilem, Janem Zahradníčkem, útočníky Aronem Chmielewskim, Davidem Kofroněm a Ondřejem i Michalem Kovařčíkovými. Pokračovat v klubu bude i trenér Václav Varaďa, který se stává nově také šéftrenérem celé organizace.

„V prvé řadě bylo naší velkou prioritou udržet v organizaci co nejvíc stávajících hráčů.“Sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek

K dnešnímu dni se navíc podařilo prodloužit smlouvy s útočníkem Erikem Hrňou, obráncem Marianem Adámkem, asistentem trenéra Markem Zadinou a dlouholetým trenérem brankářů Jaroslavem Kamešem. Pokračovat u Ocelářů budou také útočník Matěj Stránský či obránci Guntis Galvinš, Filip Haman a Ondřej Hrachovský.

„V prvé řadě bylo naší velkou prioritou udržet v organizaci co nejvíc stávajících hráčů. Fanoušci to tak možná nevnímají, ale o nejlepší hráče úspěšných klubů je vždy zájem, zejména v zahraničí. Prošla si tím v minulosti Kometa, Sparta i Liberec. To je prostě daň za úspěch. A nám se podařilo udržet všechny reprezentanty včetně našeho nejproduktivnějšího hráče poslední sezony Matěje Stránského, o kterého byl zájem například ve Švýcarsku. To vnímám jako super úspěch, není to samozřejmost,“ vysvětlil sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek.

Pro příští sezonu počítat také s útočníky Martinem Růžičkou, Petrem Vránou, Tomášem Marcinkem, Vladimírem Draveckým a Patrikem Hrehorčákem. Pod smlouvou jsou i obránci Martin Gernát a Tomáš Kundrátek.

Získali Jaroměřského, jednají s rozdílovými hráči i mladíky v zámoří
Novým hráčem třineckých Ocelářů se stal obránce Jan Jaroměřský, který přichází z Olomouce. Jednatřicetiletý bek strávil na Hané posledních sedm roků a jeho statistická čísla jej řadí mezi nejlepší defenzivní zadáky v extralize. V uplynulé sezoně byl s 19 kladnými body ve statistice +/- druhým nejlepším obráncem soutěže a čtvrtým celkově. Na špici bývá pravidelně i v Radegast indexu a v počtu zblokovaných střel.

„O Honzovi se v médiích spekulovalo v souvislosti s naším klubem už nějaký čas, ale potvrdit to podle regulí můžeme až dnes. Máme velkou radost, že se nám ho podařilo získat. Stal se z něj výborný obránce, nabral herní zkušenosti, dovede číst hru, ale dokáže i v pravý čas podpořit útok. Jeho čísla hovoří jasně. Loni byl během 49 odehraných zápasů na ledě jen u 22 inkasovaných branek Olomouce při rovnovážném stavu na ledě, to je naprosto fantastický výsledek,“ rozplývá se Jan Peterek.

Pod Javorový se vrací i třicetiletý brankář Ondřej Raszka. S rodákem z Třince, který má dvojí občanství a zachytal si i za polský národní tým, se počítá, že začne v partnerském Frýdku-Místku.

Tímto výčtem posilování Ocelářů pro novou sezonu nekončí. Sportovní ředitel třineckého klubu se společně s trenérem Václavem Varaďou ještě poohlížejí po hokejistech ze dvou kategorií. Tou první jsou rozdíloví hráči. „Už v minulosti se nám podařilo přivést borce jako Wojtek Wolski, chvíli tu byl Andrej Nestrašil. Byl bych rád, kdyby se nám opět povedlo něco podobného. S některými jmény z kategorie výrazně nadstandardních hráčů jsme v kontaktu, ale musíme si uvědomit, že jde o opravdu rozdílové hokejisty, o které je velký zájem a kteří si mohou vybírat. Netlačí je čas, aby měli podepsáno hned k 1. květnu, proto bych tady rád poprosil naše fanoušky o trpělivost,“ dodává Peterek.

Divá se také za oceán, kam loni v létě zamířili Adam Raška a Jonáš Peterek nebo v průběhu sezony Nick Malík. „Každé léto nám odchází několik nejtalentovanějších mladých Ocelářů do zámoří, kteří touží po kariéře v NHL. Část z nich se po čase ovšem zase vrátí. Loni to byl Patrik Hrehorčák, který se po svém návratu do Třince zařadil okamžitě do A mužstva a díky svým stabilním výkonům se nakonec objevil i v nominaci na extraligového nováčka roku,“ říká Peterek.

V kontaktu je hned s několika jmény. „Ani samotná NHL v tuto chvíli neví, jak to bude dál vypadat. Zda vůbec dohraje sezonu, jakou formou se uskuteční případně draft a tak dále. Některé státy mají uzavřené hranice. Při jejich překročení a návratu zpátky musí všichni do čtrnáctidenní karantény. Je to vážně složité a je nutné to respektovat. Champions Hockey League posunula start své soutěže až na říjen a bude se hrát rovnou play off. A třeba poslední divoké spekulace z Ruska zase hovoří o tom, že KHL by se mohla hrát dokonce bez cizinců. Fakt je letošní hokejové jaro hodně divoké. Ale o hráče rozdílového typu anebo kvalitní mladé hráče opravdu stojíme,“ podotkl Jan Peterek.

Skončili čtyři hráči, mezi nimi i Roth a Kváča
Už teď je jisté, že v kádru Ocelářů nebudou v příštím soutěžním ročníku pokračovat hráči Roman Szturc, Vladimír Roth, Petr Kváča a Jan Hladonik. Všem skončila v klubu smlouva.

„U odchodů je to každý rok stejné. U některých jsme dospěli k názoru, že už by pro nás nebyli dál tak platní, jak bychom potřebovali, dalším jsme nabídku na nový kontrakt naopak předložili, ale oni se nakonec rozhodli podepsat smlouvu s jiným klubem. Mrzí nás zejména odchody Petra Kváči a Honzy Hladonika. S oběma jsme počítali jako s projektovými hráči, chtěli jsme, aby u nás byli dlouho,“ vysvětlil sportovní ředitel Ocelářů.

Při vyjednávání se ale nedohodli. „S agentem Petra, o kterém jsme si mysleli, že by mohl být jednou novým Šimonem Hrubcem, jsme se výrazně rozcházeli v otázce délky nového kontraktu. V případě Honzy jsme na naši nabídku nedostali od agenta protinávrh a bylo nám sděleno, že jeho budoucnost se bude ubírat jiným směrem. Je mi to líto, protože Honza udělal letos velký pokrok,“ pokračoval.

Doplnil, že všichni jmenovaní si zaslouží velké poděkování za to, co pro klub odvedli. „Rád bych jim všem popřál hodně štěstí v další kariéře, zejména pak Vláďovi Rothovi, který byl v Třinci dlouho, odehrál parádní zápasy a je to stále výborný obránce, jen měl v posledních sezonách smůlu na zranění a změna prostředí mu možná pomůže. Všichni si ho budou už na věky pamatovat jako autora vítězné branky v loňském posledním finálovém utkání. To byla nádhera!“ dodal Peterek.

Polanský i Adamský dostali nabídku
Poslední skupinkou jsou hráči, o jejichž hokejovém osudu není v tuto chvíli definitivně rozhodnuto. Jde o brankáře Lukáše Danečka, obránce Jakuba Matyáše, Lukáše Krajíčka a útočníky Wojtka Wolského, Martina Adamského, Jiřího Polanského a Štěpána Novotného.

„Lukáš Krajíček a Štěpán Novotný se rozhodli přerušit své kariéry. V klubu mají tedy aktuálně pozastavené smlouvy. S Lukášem Danečkem a Kubou Matyášem se o případné spolupráci jedná,“ uvedl sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek.

Nabídku na novou smlouvu dostal i Wojtek Wolski. „Ale jeho původní finanční nároky byly velmi vysoké už v době, kdy jsme nevěděli, že budeme mít nižší rozpočet. Ale uvidíme, jak se celá situace bude vyvíjet v čase. My i Wojtek budeme určitě reagovat na to, co nám příští dny a měsíce přinesou, nicméně definitivní ne jsme si neřekli,“ pokračoval.

Klub jedná i s Polanským a Adamským. „Jirka Polanský se ve svých 38 letech pomalu blíží k závěru své extraligové kariéry, proto od nás dostal nabídku do partnerského Frýdku-Místku, Zde by se mohlo jednat o možnosti jeho zapojení do naší organizace v podobném stylu, jako to má už několik let Rosťa Martynek, na něhož Frýdek-Místek nedávno uplatnil opci. V podobném duchu jednáme i se stejně starým Martinem Adamským, který by nám v určité roli mohl i nadále pomoci,“ upřesnil Peterek.

Podotkl, že rozpočet je neúprosný. „Je těžké mít v týmu všechny hráče, které bychom si přáli, nebo si to zasloužili. Takže také zde čekáme, jak se celá situace vyvine,“ uzavřel Jan Peterek.

Další zprávy z regionu