Šipkař Gawlas získal profesionální kartu

Adam Gawlas vybojoval jako druhý český šipkař v historii profesionální kartu organizace PDC. Devatenáctiletý hráč si zajistil postup mezi elitu v náročné kvalifikaci a následující dva roky tak může hrát na nejprestižnějších turnajích.

Adam Gawlas si zajistil postup mezi elitu v posledním možném dni kvalifikace. Foto: archiv A. Gawlase

„Je to super pocit. Těším se,“ rozplýval se Gawlas, který si vstupenku mezi šipkařské hvězdy uhrál až poslední možný den. Na jeho začátku nebyl ve slibné pozici a nacházel se v žebříčku deset míst pod čarou od postupu mezi elitu. Věděl, že musí zahrát skvěle. „Hodně mi pomohl rozhovor s panem Jelínkem (známý mentální kouč sportovců). Začal jsem to brát tak, že už nemám co ztratit, a opadl ze mě stres. Chtěl jsem si den jen užít a dopadlo to krásně,“ vysvětlil.

„Hodně mi (před posledním dnem kvalifikace) pomohl rozhovor s panem Jelínkem (známý mentální kouč sportovců). Začal jsem to brát tak, že už nemám co ztratit, a opadl ze mě stres. Chtěl jsem si den jen užít a dopadlo to krásně.“Adam Gawlas

Gawlas vlétl do kvalifikace suverénně a žádnému z pěti soupeřů nepovolil více než jeden leg (hrálo se na šest vítězných). Až na jeden zápas měl průměr na tři šipky nad devadesát a blýskl se i zakončením 164. „Hrálo se mi skvěle. Uvědomoval jsem si, že pokud budu pokračovat v takových výkonech, mám šanci kartu získat,“ přiznal.

Přesvědčivý výkon mu zajistil hned první hrací den kvalifikace postup do čtyřdenní finálové fáze, do níž se dostalo 128 hráčů. Konkurence byla vysoká, mezi uchazeči o kartu se ocitl například i pětinásobný mistr světa Raymond van Barneveld, který se vrací po pauze.

„Věděl jsem, že je přede mnou ještě těžká cesta. Kartu mohli získat jen vítězové každého ze čtyř turnajů a osm nejlepších hráčů z žebříčku, který se sestavoval podle výsledků ze všech čtyř dnů finálové fáze,“ upřesnil.

Gawlas se první den dostal až do osmifinále, ale druhý vypadl už po úvodním zápase. Ve třetím dni skončil ve třetím kole a sen se mu vzdaloval. Poslední hrací den mu ale vyšel a postoupil až mezi čtyři nejlepší. Klíčový byl zejména čtvrtfinálový souboj, ve kterém porazil Rowby-Johna Rodrigueze.

„Před zápasem jsem byl v žebříčku už devátý, takže jsem věděl, že půjde o důležitý souboj. Netušil jsem ale, že mi výhra zajistí kartu,“ uvedl Gawlas po vítězství 6:2. Dodal, že měl ale v poslední den i štěstí na los. „Ti dobří (a jeho největší konkurenti) se pobili na druhé straně (pavouka). Bez toho bych musel buď vyhrát nebo se dostat alespoň do finále,“ vysvětlil Gawlas, který v poslední den vypadl v semifinále s pozdějším vítězem.

Pokračuje tak jeho šipkařská pohádka. Gawlas začal se šipkami teprve před dvěma lety, už se ale stal vicemistrem světa do 18 i 23 let. Nedávno se zúčastnil MS dvoučlenných družstev a jako první Čech startoval i na Grand Slam of Darts.

 

Další zprávy z regionu