Bezpečnostní kampaň, z níž mrazí

Před čtyřmi lety připravily Třinecké železárny (TŽ) bezpečnostní kampaň nazvanou Chvilky. V letošním roce se k ní vrací v obdobné verzi, laděné
do temnějších barev. Zaměstnanci na ni budou narážet na frekventovaných místech ve formě plakátů a také na obrazovkách provozů.

Ukázka jednoho z motivů bezpečnostní kampaně.

Upozorňuje na to, že někdy stačí malá chvilka nepozornosti a může se stát neštěstí. K zaměstnancům hovoří prostřednictvím plakátů se skutečnými příběhy zranění, k nimž došlo při práci na provozech Třineckých železáren a poukazuje na nejčastější rizika.

„Vrátit se domů z práce zdravý je prioritou. Přestože jsme opakovaně získali ocenění Bezpečný podnik, který je známkou dodržování předpisů a zákonných nařízení, je potřeba nezapomínat na to, že pracujeme v náročném provozu. A chvilka nepozornosti může být kritická,“ upozorňuje představitel pro Bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZ) v TŽ Zdeněk Gorecki.

Podle statistik vedených v Třineckých železárnách je příčinou téměř ¾ úrazů nepozornost. K úrazu pak dochází také proto, že lidé poruší bezpečnostní předpisy a podcení možné riziko.

„Někdy jsou to zdánlivé drobnosti. Člověk nechrání oči ochrannými brýlemi, nesprávně odloží předměty, s kterými předtím manipuloval, vstupuje na nebezpečná (nebo nezabezpečená) místa, ale jsou případy vysloveně zakázaných činností nebo prací na nezajištěném zařízení. Můžeme mít nastavená pravidla bezpečnosti sebelíp, ale bezpečné chování každého z nás je to nejdůležitější, co pro sebe můžeme udělat,“ dodává Zdeněk Gorecki.

„Vrátit se domů z práce zdravý je prioritou. Přestože jsme opakovaně získali ocenění Bezpečný podnik, který je známkou dodržování předpisů a zákonných nařízení, je potřeba nezapomínat na to, že pracujeme v náročném provozu. A chvilka nepozornosti může být kritická.“Zdeněk Gorecki, představitel pro BOZ

Nejčastěji si podle něj pracovníci zraňují ruce či nohy, nejčastěji jde o pohmožděniny, případně zlomeniny. Za většinu z nich může rutina, podceňování situace, někdy jde bohužel o souhru nešťastných okolností. V každém případě odborníci na bezpečnost říkají, že zodpovědnost nese každý člověk, který by neměl při práci zbytečně riskovat a měl by pečlivě dodržovat předepsaná pravidla, byť mu mohou někdy připadat „zbytečná.“

„Nemusel jsem to přežít“

Jednou z tváří kampaně Chvilky byl i zaměstnanec provozu aglomerací, jehož jméno má redakce k dispozici. Jeho úraz se stal ve chvíli, kdy mazal lanový buben výklopníku. Ocitl se v nebezpečné blízkosti lana, které ho zachytilo a táhlo.

Při tom mu stroj potrhal kůži na pravé noze, při pádu si poranil obličej a vybil zuby. Kdyby si nehody včas nevšimli ostatní pracovníci a nezastavili stroj, byl by mrtvý. „Ani jsem si nepomyslel, jakou má ten stroj sílu. Člověk prostě nemůže nic dělat. Stroj si s ním dělá, co chce,“ dodává. Nejvíc ho překvapilo, jak rychle se to seběhlo.

„Nečekal jsem, že se něco takového vůbec může stát. Ani mě to nenapadlo. Prostě jsem to potřeboval dodělat a nechtělo se mi pořád chodit oklikou po schodech nahoru a dolů, tož jsem šel rovnou kolem lana. Najednou jsem ztratil balanc a spadl,“ vzpomíná.

Když obsluha zastavila výklopník, na místo rychle vyjeli podnikoví hasiči, kteří tehdy třiapadesátiletému zraněnému poskytli první pomoc. „Událo se to strašně rychle. Připravenost hasičů je obrovská. Jsem vděčný i pracovníkům, jak perfektně reagovali, navigátor dal strojníkovi okamžitě vědět, aby stroj zastavil. A to bylo moje jediné štěstí,“ vypráví pracovník aglomerací. Na místo, kde se nehoda stala, se vrací nerad.

Další zprávy z regionu