Dovezený dospělý jelec tloušť tak doplní rybí populaci, která v řekách kvůli přirozeným predátorům ubývá. „Řeka Olše dnes díky investicím do ekologických projektů patří k čistým vodním tokům. Výsledkem je nárůst počtu predátorů kolem vody, konkrétně chráněných vyder, morčáků, volavek, kormoránů a černých čápů, kteří se živí převážně rybami. Ty pak z toků mizí a rybáři je podle zarybňovacího plánu musí vysazovat,“ vysvětluje důvod vysazení Libor Kocinec, předseda odboru čistoty vod a životního prostředí ČRS, Územního výboru pro Severní Moravu a Slezsko v Ostravě.
Podle něj patřily druhy jelec tloušť a ostroretka stěhovavá k nejpočetnějším rybím druhům na Třinecku a čítaly desetitisíce kusů. Jejich počty dnes decimují rybožraví predátoři, kteří je konzumují v každém ročním období. Neblahý vliv na rozmnožování ryb pak má také kolísání hladiny vody v období dešťů a sucha či velké povodně. Pomoc železáren při financování zarybňování vítají. „Z našich prostředků je to už neúnosné, proto jsme za pomoc hutě velmi vděční. Pomáhá nám vracet život v Olši do normálu,“ dodává.
Třinecké železárny každoročně investují do aktivit v oblasti životního prostředí jak v oblasti nových technologií, tak do konkrétních činností vůči přírodě, ať už jde o výsadbu stromů, nebo rozšiřování druhů živočichů. „Letos v rámci dobrovolnického dne se zaměstnanci opět vysadíme minimálně dva tisíce stromů v okolních lesích a staráme se zhruba o 40 tisíc stromů na našich pozemcích,“ dodává generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. V nejbližších letech se huť zaměří na dekarbonizaci společnosti, která povede k razantnímu snížení emisí CO2, a to do roku 2030.
Průmyslový areál Třineckých železáren se oproti jiným vymyká množstvím druhů živočichů, kteří nacházejí útočiště v korytě protékající řeky Olše. Každoročně je zde při sčítání ptáků pozorován jejich hojný výskyt. Letos to byli například čírky obecné, volavky, skorci, kormorán, divoké kachny, morčáci a potápky.
„Zaznamenali jsme ale také krahujce, datla, modřinky koňadry, vrány, havrany, žlunu šedou, drozda a další. Místo v korytě mají také bobři,“ doplňuje Radim Klimša z odboru životního prostředí Třineckých železáren. Nezanedbatelným faktorem pro výskyt zvířat je podle něj čistota vody. Ledňáčci, skorci ani morčáci či potápky by ve znečištěné vodě žít nemohli. A právě tyto na čistotu vody náročné druhy se v Třineckých železárnách vyskytují.