Horko dává lidem pořádně zabrat

Léto je v plném proudu a v některých dnech překračuje venkovní teplota 30 stupňů Celsia ve stínu. Ač jsou venku tropická vedra, v teplých provozech Třineckých železáren nelze práci zastavit. Pracovníci však dostávají větší množství ochranných nápojů.

Radek Heczko doplňuje tekutiny. Foto: tm

V Třineckých železárnách je teplých provozů hned několik. Třinecký hutník v pátek v poledne zavítal na koksovnu a vysokou pec.

„V létě vypiju za směnu minimálně o 1,5 litru tekutin více, záleží na podmínkách a práci, kterou zrovna dělám. Při vysokých venkovních teplotách dostává tělo zabrat a samo si řekne, kdy potřebuje tekutiny,“ pověděl Radek Heczko z vysoké pece č. 4 s tím, že nejčastěji pije slazené minerálky, ale někdy si dá i Birell či obyčejnou vodu. Pokud mu to pracovní povinnosti dovolí, zajde se vždy zchladit ze žáru pece. „Během směny měním i oblečení, dvě trika propotím úplně v klidu. Když na sebe dám předepsané oblečení, jsem na těle mokrý hned,“ doplnil Heczko.

Podobně mluvil i Ján Batorek, který na koksovně pracuje už 37 let. Na starost má správné usazení a zavření dveří na baterii po vytlačení koksu a naplnění novou uhelnou vsázkou. „Dělám přímo u rozžhavené pece, což je v tropických dnech na těle pěkně cítit. Ač se snažím práci udělat co nejrychleji, přesto se zapotím a během směny měním mokrá trička za suchá,“ vysvětlil Batorek, který v letních měsících pije na směně hlavně neslazené minerálky. Ale v kantýně si při svačině dá i kofolu. „Minerálky beru za lístky, které v práci fasujeme. Za směnu klidně vypiju přes tři litry minerálky,“ dodal Batorek.

„Práce v horku není příjemná a obzvláště na teplých provozech si zaměstnanci v těchto dnech užívají své. Jsou profese, kde jsou lidé vystaveni vysokým teplotám a za svůj přístup k práci si určitě zaslouží uznání a poděkování,“ řekl výrobní ředitel TŽ Tomáš Gajdzica.

Při mimořádně teplých dnech mají zaměstnanci teplých provozů Třineckých železáren nárok na dvojnásobné množství ochranných nápojů, nejčastěji v podobě slazených a neslazených minerálek. Náklady na ochranné nápoje loni v huti dosáhly 15 milionů korun. Zvýšená potřeba v horkých dnech představovala částku bezmála 300 tisíc korun.

Další zprávy z regionu