„Spolupráce se nám osvědčila, proto v ní pokračujeme i letos. Dochází k nám 24 studentů, v každém z ročníků po 12. První ročník má u nás jednou týdně praktickou výuku, kde se učí číst technické výkresy a pracovat s nářadím. Druháci už mají dvakrát týdně praxi na provozech,“ nastínil Jakub Oczko, finanční ředitel SaS. Polští studenti docházejí k údržbě mechanických dílen, do soustružny válců a do elektrotechnických dílen.
„Žáci druhého ročníku jsou teď rozděleni do tří skupin. Chceme, aby v konkrétní dílně zůstávali střídavě, aby měli možnost osvojit si širokou škálu kompetencí. Každá z našich dílen se vyznačuje určitými specifiky a v každé z nich jsou zapotřebí jiné dovednosti, které elektrikář potřebuje,“ řekl Oczko.
Rovněž první ročník již zavítal na provozy, a to v rámci čtvrteční exkurze. Studenti si vše prohlédli a blíže poznali místa, na kterých budou příští rok vykonávat praxi.
SaS cílí na Polsko, jelikož tam je mezi mládeží větší zájem o řemeslné obory, než je tomu u nás. Rodiče tam více vedou děti k tradičnímu řemeslu.
„Zvažujeme spolupráci i s další polskou školou, ale vše je teprve v jednání,“ vysvětlil Oczko s tím, že SaS jsou si vědomy specifik některých profesí. Například zákonné požadavky a kompetence řadí elektrotechnickou profesi mezi náročné profese v každé společnosti.
„Jsme si vědomi nedostatku elektrikářů na trhu práce. Proto jsme se vydali trochu jinou cestou a obrátili jsme svou pozornost na školy a mladé lidi, abychom se podíleli na jejich vzdělávání,“ vysvětlil Oczko.
Cílem celé spolupráce je, aby se firma aktivně podílela na vzdělávání mladých odborníků a rozvíjela nezbytné dovednosti. „Díky všem těmto aktivitám budou na trhu práce k dispozici odborníci, kteří budou připraveni pracovat v naší společnosti, jakmile o to projeví zájem,“ uzavřel Jakub Oczko.