Vzorky dopraví do dvou minut

Rozsáhlé sítě venkovní potrubní pošty si mnozí zaměstnanci ani nevšimnou, ale kovového zvuku patrony projíždějící potrubím rozhodně ano. Z výrobních provozů Třineckých železáren prosviští potrubím do zkušebny kvantometrie firmy Enviform za pár minut. Vzorek pak míří ke zkušebnímu zařízení a prázdná schránka zpět na provoz. Obsluhu zajišťuje robot.

Po otevření patrony míří vzorek, tentokrát strusky, ke zkouškám. Foto: mc

Venkovní linka přetlakové potrubní pošty funguje v třinecké huti od konce padesátých let. V únoru 2023 to bylo přesně 65 let od spuštění provozu pošty z ocelárny č. 4 a 2.

V 70. letech minulého století, kdy došlo k centralizaci zkoušení v rámci podniku, se síť venkovní potrubní pošty rozrostla. Její maximální dopravní vzdálenost je 2 000 metrů, dopravní rychlost dosahuje 10 až 30 metrů za sekundu.

Přepravit může předmět do 0,5 kilogramu. Její hlavní výhodou je, že je obousměrná a jednoadresná, což znamená, že není obsazena dopravou z jiného místa.

„Dříve byly laboratoře pouze na provozech a zkoušky probíhaly na místě, ihned po odebrání vzorků. Spolu s vybudováním nových chemických zkušeben začaly provozy posílat vzorky potrubní poštou, která má za cíl celý proces urychlit, výsledky zkoušek totiž zasahují do výroby,“ vysvětluje Vlasta Bečková z laboratoře kvantometrie společnosti Enviform.

Chemické zkušebny patří pod Enviform od roku 2011, dříve byly v majetku TŽ. Potrubní pošta však fabrice patří i nadále. Způsob fungování potrubní pošty se za několik desetiletí své existence nezměnil.

„Vzorky železa, oceli, drátu, strusky z TŽ či litiny ze Sléváren Třinec k nám míří v kovových patronách, které chrání vzorek před poškozením. Rychlost přepravy je značná, vzorky do zkušeben doputují za jednu až dvě minuty,“ přibližuje Vlasta Bečková.

Kupříkladu potrubní pošta směřující z vysoké pece č. 4 do zkušeben měří 900 metrů, v případě vysoké pece č. 6 je to o 200 metrů méně. V okamžiku, kdy patrona doputuje do zkušebny, přichází na řadu robot. Ten patronu otevře a vzorek vysype do příslušného šuplíku, který odebere pracovnice zkušeben ke zkouškám. V mezičase robot odešle prázdnou patronu zpět na vybrané pracoviště. Řada vzorků putuje v automatickém režimu na úpravu povrchu a následně na měření ve spektrometru – to vše bez zásahu člověka.

Během směny jich zde zpracují kolem tří set. Důležité je dodržet požadovaný časový limit. U některých vzorků je to jen několik minut, u některých několik desítek.
K nejrychlejšímu vyhodnocování vzorků ale dochází na plošině před konvertory. Z toho důvodu na místě funguje provozní laboratoř, kde jsou výsledky hlášeny do čtyř minut.

Další zprávy z regionu