Systém, jenž českotěšínská nemocnice spadající do skupiny Agel pořídila, budou zdravotníci využívat k pasivní pohybové terapii po operacích kolene nebo kyčle. Výjimkou nebudou ani cvičení po výměně kolenních a kyčelních kloubů či plastice křížového vazu. „Kolenní motodlahu využívají pacienti nejčastěji v začátku rehabilitace, kdy přístroj provede veškerý pohyb za ně, takže nemocný sám nemusí vyvíjet fyzickou sílu,“ řekla fyzioterapeutka Nemocnice Český Těšín Anna Bardoňová.
Jak dále uvádějí zaměstnanci rehabilitačního oddělení, používání přístroje je velmi snadné. Motodlaha pohybuje kloubem pacienta podle předdefinovaného rozsahu, čímž se zvyšuje pohybový rozsah operovaného místa. „Pasivní pohybová terapie zajišťuje bezpečné cvičení během fáze hojení a regenerace tkáně, snižuje pooperační bolesti a minimalizuje riziko zánětu,“ dodala Bardoňová s tím, že díky motodlaze se výrazně zkracuje doba rehabilitace a pomáhá i k rychlejšímu obnovení úplného rozsahu pohybu.
Nový přístroj českotěšínské zdravotnické zařízení stál 150 tisíc korun. Nemocnice však v posledních letech investovala mnohem více. „Největší investiční akcí v posledních letech bylo v roce 2013 otevření moderního dvoupodlažního pavilonu, jehož součástí je dialyzační středisko provozované společností B. Braun Avitum a několik ambulancí. Stavba nového pavilonu si vyžádala 50 miliónů korun,“ připomněla mluvčí skupiny Agel Lucie Drahošová.
„Snažíme se, aby se u nás klienti cítili co nejlépe, proto průběžně investujeme do estetizace prostředí nemocnice. Například jsme obměnili celý lůžkový fond tak, aby měli všichni naši pacienti moderní elektrické polohovatelné postele. V následujících letech například plánujeme investovat do vybavení radiologického pracoviště a obměníme diesel agregát. To vše v hodnotě několika miliónů korun,“ uzavřela předsedkyně představenstva Nemocnice Český Těšín Barbora Zbránková.