CirkArena má zelenou, stará hala brzy zmizí

Bývalá hokejová hala v Třinci tento rok půjde k zemi a na jejím místě vyroste moderní pracoviště, kde budou vědci řešit, jak dále smysluplně využívat odpady, které by jinak skončily na skládce.

Atraktivní a v souladu s přírodou. Takové bude nové pracoviště, ve kterém budou vědci řešit využití odpadů. Foto: studie

Na konci minulého roku dalo Ministerstvo životního prostředí projektu zelenou. „Jsem rád, že se finálně završila mnohaměsíční práce na jeho přípravě. Stojí za ním stovky a tisíce hodin práce a jednání s partnery. Nyní začíná ta těžší část, a sice projekt úspěšně rozjet, realizovat a vytvořit v našem regionu cirkulární hub evropského významu,“ uvedl Jakub Švrček, výkonný ředitel společnosti Materiálový a metalurgický výzkum (MMV), která je hlavním nositelem projektu.

Nyní společnost vybírá zhotovitele. „Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom začít s demolicí bývalé hokejové haly letos v létě a následně ihned pokračovat s výstavbou CirkAreny. Do konce roku 2027 by měla být hotová,“ upřesnil mluvčí společnosti MMV Tomáš Šiřina.

CirkArena je moderní centrum zaměřené na výzkum cirkulární ekonomiky, které propojí vědecké, výzkumné a průmyslové aktivity. Cílem je vytvořit prostor, kde se budou rozvíjet inovace zaměřené na efektivní využívání materiálů, snižování odpadu a technologický pokrok v oblasti udržitelnosti.

Projekt je financován z Operačního programu Spravedlivá transformace (OP ST). Náklady činí celkově necelé dvě miliardy korun, z toho by stavba a kompletní vybavení vědeckého a výzkumně vývojového centra měly stát okolo jedné miliardy, podle toho, jak se podaří zakázku vysoutěžit.

Odpad mění v sůl
Práce vědců v CirkAreně bude mít návaznost také na místo, kde bude stát. Jak potvrdil mluvčí společnosti Tomáš Šiřina, vědci v CirkAreně se budou zabývat například využitím strusky, která je vedlejším produktem při tavení oceli.

„V našich laboratořích už nyní přeměňujeme strusku na granulát. Využíváme ho jako příměs při výrobě cementu, což zlepšuje jeho vlastnosti a snižuje potřebu tradičních surovin,“ přidal zajímavost Tomáš Šiřina.

Předmětem výzkumu je i metalurgický odpad, který se zachytává na filtrech a následně skládkuje. „Z tohoto odpadu extrahujeme chlorid sodný neboli kuchyňskou sůl, kterou lze znovu využít v průmyslové výrobě,“ dodal Šiřina.

Město projekt podporuje
Primátorka Třince Věra Palkovská projekt vítá. „Přínosů vidím hned několik. Deset let nevyužívaný objekt bývalé Werk Areny v blízkosti sportovního areálu se promění v architektonický skvost, a to mě jako fanouška třineckého hokeje těší, protože jsme zde v roce 2011 slavili první titul třineckých Ocelářů v extralize,“ zavzpomínala primátorka.

CirkArena podle ní zvýší prestiž Třince, protože se stane jedním z center cirkulární ekonomiky v Česku. „Asi ne náhodou vybrala Evropská komise právě CirkArenu na loňské prestižní konferenci Platforma pro spravedlivou transformaci v Bruselu jako jeden z nejinspirativnějších projektů z bývalých uhelných regionů vůbec. Věřím, že v CirkAreně najdou uplatnění mladé talenty z našeho regionu a předpokládám, že již průběh realizace a následné fungování výzkumného centra využijí mnozí místní podnikatelé,“ dodala.

Zastupitelé Třince už v roce 2022 schválili memorandum o spolupráci mezi Třincem a MMV. To se v něm nezavázalo ke spolufinancování ani žádné finanční spoluúčasti, ale slíbilo součinnost. Mimo jiné se postaralo o změnu územního plánu nebo zajištění parkovacích míst.

Další zprávy z regionu