Na autovraky upozorňují lidé velice často prostřednictvím aplikace Třinec v mobilu. Podnět přebírají strážníci, kteří pak situaci prošetřují na místě.
„Většina majitelů provozuje svá vozidla v souladu se zákony. Po technické stránce je mají v pořádku, a to včetně platné technické prohlídky. Jsou však i tací, kteří tuto povinnost ignorují nebo vozidlo neprovozují a nechají je odstavené na komunikaci, čímž vytvářejí minimálně překážku v silničním provozu. Pokud stojí na označených parkovištích, pak zabírají parkovací místa ostatním řidičům,“ poukázal policejní rada Robert Krejčí.
Dodal, že od roku 2021 platí zákon, který upravuje obecné užívání pozemní komunikace. Podle tohoto zákona je na dálnicích, silnicích a místních komunikacích mimo jiné zakázáno odstavovat vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé (vrak) a rovněž odstavovat silniční vozidlo, které má více než půl roku po uplynutí lhůty pro provedení pravidelné technické prohlídky. Hříšníkům, kteří tento zákon poruší, hrozí pokuta až ve výši 300 tisíc korun.
I díky tomu se v Třinci daří vraky odstraňovat rychleji, než tomu bylo dříve. „Jen pro srovnání, v roce 2021 jsme vyzvali k odstranění vraku 12 majitelů, o rok později jich bylo už 25. V letošním roce jsme výzvu k odstranění nepojízdného vozidla poslali pěti obyvatelům města. Celkem jsme během čtyř let dostali z ulic 68 vraků,“ popsal mluvčí magistrátu Stanislav Cieslar. Přiznává ale, že ne vždy se daří dostat „popelnici na kolečkách“ z ulice.
„Jedná se například o vozidla v dědickém řízen, nebo auta majitelů, kteří se dlouhodobě nezdržují v České republice nebo mají vůz evidován v jiném státě. V těchto případech pak musí být uplatněna výzva k odstranění vozidla umístěná na samotném vozidle. Upozornění majitele vozidla se navíc musí vyvěsit na úřední desce. Všechny tyto úkony mají své lhůty, z nichž každá trvá tři měsíce. Teprve pak můžeme nechat vozidlo z komunikace odtáhnout,“ dodal mluvčí.