Hrčava musí vrátit kraji přes dva miliony korun

Je to jako noční můra. Malá obec na trojmezí musí vrátit kraji více než dvoumilionovou dotaci. Navíc dostala Hrčava splátkový kalendář, který je pro ni v tuto chvíli doslova zničující. Na splátky ale nemá peníze a finance potřebuje i pro svůj běžný chod.

Projekt, za který musí Hrčava vracet krajskou dotaci, řešil stav místních cest. Foto: mr

„Musíme vrátit Moravskoslezskému kraji zhruba 2,3 milionu korun. Navíc nám nastavili splátkový kalendář na 18 měsíců. Měsíčně bychom museli posílat pryč necelých 128 tisíc, což by bylo pro tak malou obec likvidační. Vždyť náš roční rozpočet činí 2,5 milionu korun,“ vysvětloval starosta Hrčavy Marek Sikora.

Obec proto zažádala kraj, aby se splátkový kalendář rozmělnil na 71 splátek. Po dobu šesti let by tak odváděla kraji měsíčně zhruba 31 tisíc korun. Mluvčí kraje Miroslava Chlebounová vysvětlila, že o umožnění vrácení dotace v 18 splátkách rozhodla z časových důvodů na základě žádosti obce rada kraje. „Dle zákona o krajích má pravomoc rozhodovat o splátkách s lhůtou splatnosti delší než 18 měsíců výhradně zastupitelstvo kraje. Starosta obce Hrčava aktuálně požádal o prodloužení doby splatnosti a touto žádostí se bude zabývat zastupitelstvo kraje na svém prosincovém zasedání,“ potvrdila mluvčí.

Dotaci poskytl kraj obci Hrčava v roce 2016 na projekt Zlepšení dopravní dostupnosti v oblasti přírodních a kulturních aktivit „Trojmezí“ – 2. etapa. Peníze měly pokrýt náklady na projektovou dokumentaci. „Podmínkou bylo doložení relevantního dokladu o zahájení projektu v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polská republika. Projekt však v Interregu neuspěl,“ připomenula Chlebounová.

Nové vedení Hrčavy ve snaze, aby obec nemusela vracet dotaci, hledalo nový dotační program. Zdánlivě se to podařilo, obec uspěla s novým projektem nazvaným Cyklocestou k historickému pohraničnému pevnostnému systému Šance – Valy. „Několikrát jsme proto s krajem jednali o možné náhradě projektu a úpravě smlouvy tak, abychom dotaci vrátit nemuseli. To se ale nakonec nepovedlo,“ povzdechl si Marek Sikora.

Více si můžete přečíst v dnešním Třineckém hutníku.

Další zprávy z regionu