I v zimě je třeba dodržovat pitný režim

Zimní období přináší řadu radostí souvisejících s procházkami zimní přírodou, se sportem i hrátkami na sněhu. Lidé by si ale měli dát pozor na nebezpečí prochladnutí i na nedostatek tekutin.

Primář urologie Nemocnice Agel Třinec-Podlesí Ivo Raška. Foto: Agel

Ivo Raška, primář urologie Nemocnice Agel Třinec-Podlesí, říká, že nejlepší prevencí možných urologických potíží je používat zdravý selský rozum a chovat se tak, abychom nešli do žádného extrému. „Většina lidí v dospělém věku už ví, co jim dělá problémy a čeho by se měli vyvarovat, a co jim naopak pomáhá,“ podotkl lékař.

Je přesvědčen, že pokud je dobrá imunita celkově, tak zvýšené riziko přivození urologických komplikací v zásadě není. „Nemyslím, že by existovalo riziko častějších infekcí močových cest, pokud člověk třeba lyžuje. Spíše naopak, jako lyžař doporučuji jakýkoliv pohyb a v zimě lyžování či jiná tělesná aktivita imunitu zlepšují,“ upozornil primář Raška s tím, že je třeba dbát na to, abychom nezůstali ve vlhkém a mokrém oblečení bez pohybu venku. To platí obzvlášť pro lidi, kteří jsou náchylní na infekce močových cest.

Podle Ivo Rašky je i v zimních měsících rovněž potřebné zavodňovat organismus dostatečným množstvím nealkoholických tekutin. „Za den by lidé měli vypít 2 až 2,5 litru nealkoholických tekutin. A platí, že tekutiny je třeba organismu dodávat ideálně průběžně po menších porcích, a ne nárazovitě ve větší množství,“ poukázal lékař.

Pokud se člověk cítí zdravý, může si v klidu i v zimě vypít studený nápoj.  „Co se týká alkoholu, i v tomto případě platí staré známé – všeho s mírou. Na druhé straně, třeba často zmiňované pivo má tu výhodu, že je močopudné, a tím pádem pro urologické pacienty s kameny močových cest spíše prospěšné, než že by jim mělo škodit,“ poznamenal Ivo Raška.

Jak zároveň upozorňuje, pokud člověk pociťuje nucení k častějšímu močení nebo pálení či řezání při močení, v horším případě spojené s teplotou a bolestmi v bedrech, jsou to signály, které už by jej měly vést k návštěvě praktického lékaře. Ten pak rozhodne, jestli bude nutná i prohlídka u urologa.

Další zprávy z regionu