Kostelík v Gutech otevře brány zkraje června

Obyvatelé našeho regionu se dočkali. Kostel Božího Těla v Gutech čeká konečně slavnostní znovuotevření. Biskup Martin David jej posvětí v neděli 6. června.

Poslední dokončovací práce a kostelík i jeho okolí bude hotový. Foto: mr

Obnova dřevěného kostela Božího Těla v Gutech se blíží do finále. Řemeslníci dokončují stavební úpravy v okolí novostavby, restaurátoři vrací interiéru původní malby a kameníci ladí interiér, který je řešen podle návrhu architekta Marka Štěpána. Slavnostní posvěcení kostela biskupem Martinem Davidem je naplánováno na 6. červen. Ještě před pár týdny to přitom vypadalo, že kostelík přivítá první návštěvníky už 9. května. Tento termín ale nakonec nevyšel.

Od požehnání staveniště do vlastního vysvěcení znovuotevření kostela uplyne rok. Místní věřící však na místo k setkávání a bohoslužbám čekají od 2. srpna 2017, kdy kostel při žhářském útoku zcela vyhořel. Dřevěný kostel se podařilo do krajiny vrátit na stejné místo a zcela totožný s tím, který zde stával od 16. století. Interiér kostela však bude již nový. Z původního vybavení po požáru nic nezbylo.

„Oltář i svatostánek budou z kamene. Jsou vyrobeny podle návrhu architekta Marka Štěpána, který je autorem také nové podoby křtitelnice a ambonu,“ uvedl vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.

Po slavnostním otevření kostela budou do věže instalovány čtyři nové kostelní zvony. Dřevěný kostel je vybaven zabezpečovacím systémem protipožární ochrany napojený na pult hasičů. Součástí zajištění je také nová protipožární nádrž, která bude v případě nutnosti hasičům sloužit jako zdroj vody.

Náklady na obnovu kostela byly hrazeny z pojistného plnění pojišťovny.  Na stavbě se finančně podílel i Krajský úřad Moravskoslezského kraje, Město Ostrava a Město Třinec, které po požáru zorganizovalo veřejnou sbírku na obnovu kostela. „Gutský kostelík je pro nás srdeční záležitostí. Je to pro město Třinec nejstarší památka. Vždycky jsme pomáhali a budeme pomáhat, aby byl tento kostel místem, které slouží věřícím a které mohou obdivovat návštěvníci našeho regionu,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská.

Další zprávy z regionu