Oproti tradičnímu operativnímu řešení tato metoda umožňuje rychlejší rekonvalescenci a nabízí nižší riziko komplikací. „Konkrétně jsme prováděli zákrok u trojice pacientů. U dvou s komorovými defekty vrozeného i pooperačního původu a u jednoho uzávěr komunikace s pseudoaneurysmatem. U všech těchto pacientů jsme úspěšně provedli uzavření defektů novým systémem odpoutatelné spirálky (coilu), která ucpala stávající trhliny,“ vysvětluje lékař Kardiocentra Nemocnice Podlesí Jaroslav Januška, který zákroky prováděl společně s profesorem a lékařem Robertem Sabiniewiczem z Gdańska.
„Zákrok jsme vedli skrz žílu a tepnu v tříslech. Jimi jsou do těla vpraveny cévky, které jsou zavedeny postupně až do srdce. Následně jsou přes cévky do místa defektu vpraveny potřebné instrumenty, zejména pak vlastní uzavírací mechanismus – v tomto případě speciální odpoutatelné spirálky,“ prozradil Januška s tím, že správné umístění i funkčnost uzávěru je pak kontrolována u pacientů pomocí jícnové echokardiografie.
Alternativou této nové metody je operační řešení uzávěru defektu pomocí všití takzvané záplaty. „Nevýhodou této varianty je vyšší zátěž pacienta i riziko nutnosti opakování srdeční operace ve vyšším věku pro jiný důvod, například pro progresi ischemické choroby srdce nebo chlopenní vady, přičemž každá opakovaná operace má z podstaty vyšší riziko nežli první operace. Další nevýhodou operačního postupu je pak i delší rekonvalescence a vyšší riziko komplikací,“ uzavřel Januška.
Nemocnice Podlesí je členem skupiny Agel.