Menšiny předvedly Třinci to nejlepší

Spousty hudby, tance, ale i skvělého jídla a pití si užili návštěvníci Dne národnostních menšin, který se konal v neděli před Trisií. Zástupci menšin žijících v hutnickém městě si dali za cíl ukázat lidem to nejlepší ze své kultury i gastronomie. A že se jim to podařilo, bylo patrné z tváří návštěvníků.

Polský soubor se pyšní neotřelou choreografii. Foto: mr

Sice panovalo poměrně horké počasí, přesto nechyběla dobrá nálada a lidé se bavili. V jednom rohu náměstí voněly bramborové placky. V dalším se na grilu opékala spousta dobrot, od žeber po krkovičku. O kousek dál lákaly k ochutnání řecké sladké delikatesy, slezské koláčky nebo bulharská krajová jídla. A lidem chutnalo. „Přišla jsem hladová s cílem dát si všude něco. Zatím se mi to slušně daří. Všechno je výborné,“ prozradila s úsměvem návštěvnice Kamila. Dodala, že na akci chodí každý rok a největší motivací je pro ni hlavně jídlo.

Někteří to měli jinak a lákal je bohatý program na pódiu. Na něm nejprve vystoupily talentované děti z třinecké Základní školy Gustawa Przeczka. Po nich pobavil moldavský soubor Wesole Babcie. Ukázaly nejen taneční nadání, ale hlavně smysl pro humor a chuť se bavit.

Svou kulturu představila i romská taneční skupina Gypsy Čavore Třinec a slovenský soubor Dolinka. Asi největší show předvedl více než sedmdesátičlenný soubor Wisła – Grupo Folclórico Polonês do Paraná z Brazílie. „Poprvé vystoupil už v roce 1928 a je pravděpodobně nejstarším existujícím polským souborem na světě. Má zhruba 200 členů ve věku od 4 do 75 let. Jde o potomky přistěhovalců z Polska žijící v brazilském městě Curitiba,“ přiblížil mluvčí magistrátu Stanislav Cieslar. Členové souboru předvedli ve dvou blocích brazilské i polské tance a v obou jazycích také zpívali. V Třinci se představili úplně poprvé a sklidil obrovský potlesk.

Velký úspěch mělo vystoupení řecké kapely Poseidonas. Návštěvníkům se líbil tradiční soubor Oldrzychowice a na závěr i romská kapela Třinec Band.

Další zprávy z regionu