Jakmile dojde v roce 2020 ke znovuotevření historické budovy Muzea Těšínska, návštěvníkovi se naskytne zcela odlišný pohled na historii těšínského Slezska, než měl doposud. Po zaplacení vstupenky by jej totiž měla prohlídka vzít zpět časem až do pravěku. „Ve sklepení dokonce vyhloubíme štolu, kudy lidé budou procházet a uvidí tak neoddělitelnou část regionu, která je spjata s důlním průmyslem,“ vylíčil ředitel muzea Zbyšek Ondřeka.
Ve vyšších patrech pak budou prezentovány dějiny přicházející po vzniku hornin, zároveň však nerozlučně spojené s Těšínskem. Ať už se jedná o osídlování regionu, období Piastovců, život v době monarchie nebo období kolem světových válek. „Na konci celé expozice pak bude sekce věnovaná těšínským pověstem, kde budou figuríny vyprávějící legendy vážící se k nim samotným,“ dodal vedoucí útvaru společenských věd muzea Radim Jež.
Další připravovanou částí pak je venkovní odpočinková zóna za budovou muzea. Tam by se měly objevit důležité kamenné artefakty regionu, kterým však nebudou vadit povětrnostní podmínky. „Původně zde kromě posezení a malého parčíku měla být i kavárna, to ale dotace neumožnila,“ podotkl dále. V muzeu nebudou chybět ani proměnné výstavy s půlroční periodicitou.
Budova, v níž za minulého režimu sídlil předchůdce Muzea Těšínska Okresní vlastivědný ústav okresu Karviná, není podle vedení instituce nyní v dobrém stavu. Na exteriéru už ale začala pracovat stavební firma, která kraji vyfakturuje 89 milionů korun. Kdo bude realizovat vybavení interiéru, není doposud známo. Hotovo by však mělo být nejpozději do podzimu 2020.
Podrobnosti o tom, proč se nezačalo s rekonstrukcí již dříve, si přečtete v dnešním vydání Třineckého hutníku.