„Na pracovišti máme samostatně vodoléčbu a elektroléčbu. Nyní se naskytla možnost tyto procedury zkombinovat. O tom, jaké procedury pacient dostane, rozhodnou naše lékařky. Pro zlepšení oběhových funkcí a prokrvení využíváme vodoléčbu, pro léčbu bolestí elektroléčbu. V kombinaci těchto dvou procedur je léčba efektivnější,“ vysvětlil vedoucí fyzi-oterapeut nemocnice Alfréd Heckel.
Upozornil, že hydrogalvanická koupel umožňuje léčit bolesti. „Na bolestivou končetinu aplikujeme ve vodě kladnou elektrodu. Pokud chceme léčit poruchy prokrvení či neurologický problém, danou končetinu ponoříme do vaničky se zápornou elektrodou. Pacientům tak pomáháme se zmírněním bolesti, zlepšujeme prokrvení a citlivost končetin,“ upřesnil Heckel.
Čtyřkomorová hydrogalvanická koupel pro aplikaci elektroterapie ve vodní lázni se používá rovněž při léčbě zánětlivých onemocnění především periferních nervů (nejčastěji z důvodu diabetu) nebo zánětlivá onemocnění, jakým je například borelióza.
Stejně tak je využívána u bolestivých syndromů v průběhu osteoartrózy páteře, k léčbě neurózy, vegetativních onemocnění, poruch periferního prokrvení i neurologických postižení končetin s bolestivými stavy.
„Teplota vody pro koupel činí 38 stupňů Celsia. Využíváme hypertermní účinek vody, který pomáhá při léčbě. Pokud pacient proceduru dobře toleruje, aplikaci provádíme 20 minut, což je optimální doba, aby došlo k dostatečnému prokrvení končetin. Na žádost pacienta můžeme terapii zkrátit,“ pokračoval fyzioterapeut. Denně proceduru absolvuje až 12 pacientů, indikovanou ji mají dva až třikrát týdně. Shrnuto a podtrženo, celkem tak v Nemocnici Agel Český Těšín týdně poskytnou asi 60 procedur hydrogalvanizace.
Kvůli zvýšené zátěži na krevní oběh se čtyřkomorová hydrogalvanická koupel pro aplikaci elektroterapie ve vodní lázni nesmí užívat u těhotných, při horečce, nedostatečnosti krevního oběhu, poruše prokrvení, u osob s kardiostimulátorem a pacientů s diagnostikovanou rakovinou.