Pohádkový betlém připomíná Trnku

Unikátní, kouzelný, pohádkový. Takový je betlém, který vlastní a také vystavuje Muzeum Třineckých železáren a města Třince. Bohužel od pátku vládní opatření uzavírají návštěvníkům mimo jiné také muzea.

Betlém je pohádkově krásný. Připomíná tvorbu Jiřího Trnky. Foto: mr

Nezbývá nám než doufat, že vládní opatření nebudou dlouho trvat a lidé si budou moci výstavu opět prohlédnout. K vidění má být do konce ledna,“ podotkla vedoucí muzea Eva Zamarská.

Betlém má v tuto chvíli již zhruba sto figurek. Je vyroben ze dřeva a postavičky jsou oděny do oblečení z látky i kůže. Je doplněn o domečky, ale i detaily, jako je naštípané dříví, ohrádka se senem, kamení či opravdový mech. „Před 16 lety jsme neměli ve svých sbírkách betlém a museli jsme si ho půjčovat. Pak jsem ale oslovila řezbáře Václava Vaňka, zda by s námi nechtěl spolupracovat. On na nabídku kývl a od té doby se začal rodit příběh našeho pohádkového betlému, který je svým rozsahem dnes už výjimečný,“ popsala Zamarská.

Každý rok tak na dveře zaťuká pošťák a přinese nové členy betlémské rodiny. „Letos to byli bruslaři a sáňkaři. Co bude za rok, se uvidí,“ pousmála se vedoucí. Sama si vymýšlí, jaké postavičky do betléma chce, a dokonce dělá řezbáři i skicu, jak by měly přibližně vypadat. „Mám moc ráda, když jsou figurky v pohybu. Když mají nějaký výraz. Návštěvníci si je pak mohou prohlížet a spatřovat v nich své blízké,“ pokračovala vedoucí.

Jako první vyřezal Václav Vaněk svatou rodinku ve chlévě se zvířaty. A pak se začal betlém rozrůstat. Přibyl kostel, kovárna, pivovar, hudebníci, tanečníci nebo třeba tradiční předvánoční slezská zabíjačka. „Moc se mi líbí trh, kde je tkadlena s nádhernými látkami, kořenářka s pytlíčky koření nebo mládenec, který nabízí své voňavé pečivo a vypadá u toho tak přesvědčivě, že ho musí urči-tě velmi rychle vyprodat,“ popisovala Eva Zamarská.

Více si o betlému můžete přečíst v aktuálním Třineckém hutníku.

Další zprávy z regionu