Společnost je tak vyspělá, jak se dokáže postarat o lidi se zdravotními problémy. I vozíčkáři mají své koníčky a nezřídka je to právě rybaření. Problém bývá s dostupností k rybářskému revíru. Ne ke každému rybníku totiž vede asfaltová cesta.
„Kdysi jsem jezdíval do Stříteže docela často. Ale jak se lety zhoršovala přístupová cesta a zub času se podepisoval i na molu, začal jsem se střítežským rybníkům vyhýbat. To se ale nyní mění. Je tady krásně a už se sem dostanu opět úplně bez problémů,“ je nadšený celostátně známý propagátor soutěžního rybolovu Radim Kozlovský. Na vozíku získal několik světových titulů a na Zelený čtvrtek si otestoval i nové molo ve Stříteži.
„Je naprosto úžasné. Jak si můžete všimnout, je precizně postavené, má bezpečnostní zábradlí a přístup k němu je skvělý. Je větší než to předchozí. Dokonce pamatovali i na počasí, takže je tady možnost postavit si deštník nebo naopak slunečník,“ chválil Radim Kozlovský.
S myšlenkou opravy mola pro imobilní rybáře přišel správce rybníků Radim Landecki. „Sám jsem měl kdysi zdravotní problémy a umím se tak lépe vžít do pocitů lidí, kteří nemohou chodit. A když jsem tady viděl jednoho vozíčkáře, jak zápolí s terénem, rozhodl jsem se, že s tím musíme něco udělat,“ líčil Radim Landecki.
Práce trvaly zhruba čtyři týdny, ale Radim Landecki s dalším rybářem Jarkem Maroszem přicházeli především o víkendech. Problém nastal s dostupností při deštivém počasí. S pomocí přispěchaly Strojírny a stavby Třinec (SaS).
„Strojírny a stavby Třinec zajistily veškeré terénní úpravy a příjezdové cesty tak, aby měli vozíčkáři dokonalý komfort. Chtěl bych jim moc poděkovat, že pomáhají a myslí i na lidi, ke kterým nebyl osud příznivý a svou strast mohou mírnit a zvládat v klidu u vody,“ zdůraznil Radim Landecki.
Prozradil, že zpráva o novém zázemí se rychle rozkřikla a už tady byli rybáři i z Polska, kteří si zde dokonce natočili krátký dokument.
„Ve srovnání s jinými našimi projekty se jednalo o drobnou zakázku, ale těší nás, že jsme tím mohli být prospěšní dobré věci a usnadnit rybářům s hendikepem pohyb,“ řekl ředitel společnosti SaS Marian Czyž.
K rybníkům ve Stříteži jezdí hendikepovaní rybáři často. „Já jsem sem jezdíval už jako kluk. A dnes doufám, že se mi podaří chytit kapříka nebo lína,“ doplnil Radim Kozlovský.
Na vlasci mu ve Stříteži může uvíznout cejn, candát, štika, okoun, a dokonce i úhoř.