„Máme bohužel poznatky, že na Třinecku přibývá závislých dětí, ale i maminek malých dětí. Už i jedenáctiletí školáci mají problémy s alkoholem nebo dokonce pervitinem. Situace je vážná,“ varoval na semináři nazvaném Kořeny závislosti, který pořádal třinecký magistrát v půlce listopadu, sociální pracovník Vlastimil Starzyk.
Na zmíněném setkání odborníků se mluvilo nejen o závislosti jako takové, ale hlavně o tom, proč k ní dochází a jak ji lze v samém zárodku zastavit. A také jak pracovat s dětmi ještě dříve, než závislosti propadnou.
Vlastimil Starzyk upozornil, že i v hutnické metropoli se na scéně objevila nová droga Alfa – PVP, která je značně levnější než pervitin, ale o poznání nebezpečnější. „Přišla na ni řeč také proto, aby přítomní v publiku uměli rozpoznat příznaky po jejím požití,“ dodal Starzyk. Fakt, že v našem regionu začíná být populární tato droga, dosvědčil i Jiří Vlček, terénní pracovník společnosti Renarkon, jejíž pracovníci poskytují na území našeho kraje odborné služby lidem, kteří se kvůli závislosti ocitli v obtížné životní situaci.
„Naší policii se velice dobře daří odhalovat varny pervitinu. Během posledních dvou let se důsledným potíráním této trestné činnosti stalo, že pervitin začal být nedostatkovým zbožím, což vedlo k navýšení ceny i k tomu, že se uživatelé začali poohlížet po něčem jiném, levnějším,“ konstatoval Jiří Vlček.
Upřesnil, že děti se nejčastěji potýkají se závislostmi na energetických nápojích, nikotinových sáčcích a produktech HHC.
Syntetická droga Alfa – PVP pochází z Číny a na naše území se dostává hlavně z Polska. „Policistům v Moravskoslezském kraji není neznámá. Dle dostupných informací se mezi uživateli opravdu vyskytuje, a to zejména v teritoriích sousedících s Polskem,“ potvrdila policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Závislosti se týkají i internetu
Kromě drog a alkoholu řešili odborníci na semináři i nelátkové závislosti, jako jsou gambling či netolismus.
„Netolismus, neboli závislost na internetu, může mít velice silné abstinenční příznaky. Závislý má při odebrání přístupu zimnici, třas, je mu špatně,“ poukázal sociální pracovník.
Závislosti se týkají čím dál většího počtu lidí. „Pokud chce společnost tomuto trendu čelit, musí držet krok s tím, co se děje, a ideálně být o pár kroků napřed,“ řekl Vlastimil Starzyk. I proto Třinec organizuje besedy ve školách, jichž se účastní pracovníci Renarkonu, kteří se orientují v terénu.
Semináře Kořeny závislosti se zúčastnili zástupci odborné veřejnosti, škol, strážníci, policisté, sociální pracovníci, zaměstnanci služeb či úřadů a řada těch, které toto téma zajímá, nebo s drogovou problematikou přicházejí do styku. Účastníci sdíleli zkušenosti a odnesli si nápady, jak se s návykovými látkami lépe vypořádat.