V našem kraji začne plošné testování na koronavirus

Moravskoslezský kraj už v tomto týdnu spustí plošné testování obyvatel na nový typ koronaviru. Začne v pátek 1. května. Během tří týdnů otestuje nejméně pět tisíc lidí, a to i z Třince a okolí.

Stěrů se v třineckém odběrovém místě dělá čím dál méně. Foto: nemocnice

Některé vybrané kraje začaly plošně testovat obyvatele minulý týden. Výsledkem byly fronty na odběrových místech. „Chceme to jinak. Vytvořili jsme webovou aplikaci, jejím prostřednictvím se na odběry přihlásíte z domu a přesně se dozvíte, kdy a kam si máte na rychlotesty zajet. Aplikaci teď ladíme a celý systém ve spolupráci s odběrnými týmy dnes zkoušíme na 80 zaměstnancích krajského úřadu. Musí být stoprocentní, žádné chyby, žádné fronty,“ zdůraznil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že webovou aplikaci pro první várku zájemců o rychlotesty z řad veřejnosti spustí kraj ve čtvrtek 30. dubna. Pro další část dobrovolníků pak o týden později 7. května.

Cílem tohoto testování, na kterém Moravskoslezský kraj spolupracuje se Zdravotním ústavem Ostrava, Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava, je ověřit hypotézu, že mezi obyvateli kraje je skupina osob, která nemoc covid – 19 prodělala, ale neví o tom. Vedlejšími zjišťovanými údaji jsou pak souvislosti mezi bezpříznakovým průběhem nemoci a životním stylem nebo znečištěním ovzduší v místě bydliště.

„Na rozdíl od pražského testování je to naše anonymní. Nebudeme vyžadovat jméno ani další údaje, pouze věk, bydliště a informace o tom, jak se dobrovolník choval v karanténě, a něco málo o zdravotním stavu. Výsledek rychlotestu sdělí, zda testovaný v minulosti prodělal nemoc covid – 19. Dokáže také říct, zda nemoc ještě probíhá. Nedokáže ale odhalit první týden nemoci. Takže, pokud se ukáže přítomnost protilátek v krvi, musí se testovaný podrobit ještě velkému PCR testu a počkat na jeho výsledek v karanténě,“ vysvětlil hejtman Ivo Vondrák.

Dodal, že Ostravská univerzita navrhla testovací vzorek, který zahrnuje zhruba 5 tisíc lidí různých věkových skupin ze všech okresů Moravskoslezského kraje. K tomuto vzorku pak ještě přibude zhruba 15 tisíc pracovníků v sociálních službách, kteří se otestují v rámci výkonu svého povolání.

„V prvním kole budeme testovat ty, kteří se do projektu dobrovolně přihlásí přes webovou aplikaci. Tak se otestuje většina statistického vzorku. Ve druhém kole oslovíme ty skupiny lidí, které budou chybět. Například pokud bude málo testovaných seniorů v okrese Karviná, budou cíleně přes kluby seniorů či jiné organizace osloveni právě oni. Okolo 20. května bychom mohli mít výsledky celého projektu,“ upřesnil náměstek hejtmana pro dopravu chytrý region Jakub Unucka. Dodal, že testovat se bude zejména o víkendech na stávajících odběrových místech v kraji, tedy i v Třinci, v Karviné či Frýdku-Místku.

„Kapacita odběrového místa pro plošné testování bude 10 testů za hodinu, registrace vždy co 30 minut, což bude zároveň maximální čekací doba,“ popsal náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že zkušenosti testování rapid testy zhruba 15 tisíc pracovníků a klientů pobytových sociálních služeb ukázaly, že téměř nikdo nebyl pozitivní. „Očekáváme, že stejné výsledky se ukážou i u dobrovolníků,“ uzavřel náměstek hejtmana Jakub Unucka.

 

Průběh plošného testování:

–   Zájemci o testování se přes webovou aplikaci zaregistrují do projektu, vyberou si místo a čas odběru. Mohou také vyplnit dotazník s otázkami o místě bydliště a okolnostech trávení karantény a zdravotním stavu.

–   Aplikace mu přidělí identifikační číslo, kterým se bude při odběrech hlásit. Na mobil, e-mail mu přijde přesné datum, čas, místo a kód pro dobrovolný odběr.

–   Na odběrovém místě bude zájemce poučen o testu a všech administrativních záležitostech a podepíše informovaný souhlas.

–   Poté mu zdravotník téměř bezbolestně z prstu odebere kapku krve.

–   Na výsledek testu pak na místě počká 10-15 minut. Pokud to už neudělal při elektronické registraci, vyplní dotazník s otázkami o místě bydliště a okolnostech trávení karantény a zdravotním stavu.

–   Pokud bude výsledek rychlotestu negativní, vše končí.

–   Pokud bude výsledek pozitivní, ihned na místě testovanému odeberou zdravotníci stěry z nosu a krku a odešlou je do laboratoře na PCR testy.

–   Testovaný odjede domů do karantény a bude čekat 24-48 hodin na výsledek PCR testu, který řekne, zda ještě je či není infekční.

–   Podle toho pak testovaný zůstane nebo nezůstane v karanténě.

Další zprávy z regionu