Poté, co byla v říjnu 1938 část československého Těšínska postoupena Polsku, se během druhé světové války ocitla v Německé říši. Pro obyvatele Těšína a Těšínska to mělo za následek násilné snahy německé správy o jejichkteré následovaly při jakémkoliv odporu. Těšín jako hlavní město okresu Teschen se stal sídlem celé řady německých institucí a místem konání slavností a přehlídek.
„Výstava představuje německou úřední mašinerii typickou svou systematickou důkladností a množstvím vydávaných dokumentů a průkazů,“ připomněli autoři výstavy na vernisáži.
Pod německou správou se také rozjely rozvětvené formy nacistické represe. Mezi nimi táborový systém, prezentovaný na příkladu zajateckého kmenového tábora Stalag, který byl zřízen v Těšíně na jaře roku 1941. Zajatci umístění v táboře a ve stovkách pracovních komand rozmístěných nejen na území Těšínska, ale i celého Horního Slezska, byli využívání k nucené práci pro potřeby válečného hospodářství. Konec německé okupace přineslo osvobození Těšínska Rudou armádou v prvních květnových dnech roku 1945. Přímo do Těšína vstoupily sovětské jednotky 3. května 1945.
Výstava bude v Historické budově Muzea Těšínska k vidění do 28. září.