Začalo dobrovolné testování na covid-19

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák vyzývá občany, aby se zapojili do dobrovolného testování. Včasné odhalení nákazy podle něj pomůže zpomalit šíření koronaviru mezi populací.

Testování v Nemocnici Třinec. Foto: nemocnice

Plošné testování začalo ve středu 16. prosince a je bezplatné. Zájemci se mohou objednat na konkrétní odběrové místo a čas.

„Nechte se otestovat. Je to skvělý způsob, jak vy sami můžete účinně bojovat proti koronaviru,“ vyzývá obyvatele kraje hejtman. Podle něj jedině tak lze nákazu zastavit. Spousta lidí, kteří v sobě koronavirus nosí, to netuší a nevědomky infikuje své okolí. Jít na test proto považuje za zodpovědné a rozumné.

Někteří lidé se obávají pozitivního výsledku a následné karantény, proto jsou rozhodnutí, že k odběru nepůjdou. Je to jejich svobodná volba, ale já ji považuji za krátkozrakou. Každý si přejeme, aby to otravné covidové období co nejdříve skončilo. Plošné testování je nástroj, jak toho můžeme společně dosáhnout,“ zdůraznil Ivo Vondrák s tím, že v regionu mají občané k dispozici zatím 18 odběrových míst, do projektu se mohou zapojit i praktici či ambulantní specialisté.

„Lidé mají možnost se k testu objednat na přesný termín, a to přes stránky centrálně spravované Ministerstvem zdravotnictví ČR. Systém objednávání je velmi snadný a intuitivní, nabízí dostupná odběrová místa daného regionu, takže si zájemci o testování jednoduše zarezervují termín, který jim vyhovuje a je ještě volný,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák a upřesnil odkaz pro objednávání: https://crs.uzis.cz/.

Plošné testování potrvá až do 15. ledna. Je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Občané s sebou potřebují občanský průkaz a kartičku pojištěnce. „Lidé se mohou zdarma nechat testovat opakovaně, k odběru mohou chodit jednou za pět dní. Je to určitě výhodné pro ty, kteří docházejí za svými blízkými do sociálního zařízení nebo se chystají vycestovat. Každý obdrží potvrzení o výsledku provedeného testu, které je platné dva dny od jeho vydání,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Antigenní testy jsou prováděny výtěrem z nosohltanu, na jejich výsledek si lidé počkají na vyhrazeném místě zhruba dvacet minut. U bezpříznakových testovaných, kterým antigenní test vyjde pozitivně, okamžitě následuje PCR test. Pozitivní výsledek antigenního testu u lidí s příznaky onemocnění je považován za potvrzenou nákazu.

Plošného testování se mohou zúčastnit občané České republiky, kteří mají veřejné zdravotní pojištění. Vyšetření se nedělá u lidí, kteří v posledních 90 dnech covid-19 prodělali a byli v nařízené izolaci. Bezplatný odběr se neprovádí u těch, kteří již antigenní nebo PCR test v posledních pěti dnech absolvovali.

Další zprávy z regionu