Začátkem července se Třinec připravoval na avizovanou povodeň. Město spojilo síly s Třineckými železárnami, které dodaly písek, magistrát pytle a místní obyvatelé si pro protipovodňovou ochranu mohli přijít k hale STaRSu. A zatímco jedni tak učinili, jiní se rozhodli jinak. „Bohužel se i v takových chvílích objeví lidská malost. Někdo neváhal ukrást pytle s pískem z místa, kde měly chránit Staré Město před rozlitým Křivcem. A dokonce přibral i lopatu u hromady s pískem,“ popsala smutný případ primátorka Třince Věra Palkovská.
Sběratel koncovek řádí
Co nejde ukrást, může se aspoň zničit. Tak by se dala asi popsat netradiční záliba v poškozování a kradení jednotlivých komponentů veřejných pumpiček pro cyklisty.
„Od března letošního roku je zaznamenáno více než 15 případů nožem uřezaných koncovek, úmyslného nebo nesprávného použití a poškození hadičky, kompresoru nebo zcizení nářadí,“ poukázal mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar.
Pravidelně někdo ničí například pumpičku „U Bobošíka“ na náměstí T.G.M. „Naposledy byla zcela záměrně, a to přesným řezem nožem, poškozena pumpička u magistrátu,“ kroutí hlavou mluvčí.
Opravy vyjdou na mnoho tisíc
Leszek Gryga z odboru dopravy třineckého magistrátu, který je sám aktivní cyklista, situaci nechápe. „Jde nám o to, aby cyklisté měli v našem městě k dispozici dobrou službu. Bohužel, někdo je proti. Nejde přitom o malé částky. Oprava jedné koncovky stojí téměř 500 korun. Ročně město vynakládá na údržbu a opravy pumpiček pro cyklisty téměř 120 tisíc korun,“ poukázal.
Podezřelé chování zloděje zaznamenal kamerový systém místních strážníků. „Vyhodnocujeme kamerové záznamy, máme již několik indicií a věc vzhledem ke způsobené škodě pravděpodobně předáme Policii ČR. Pomoci by mohli i občané svou všímavostí,“ zmínil ředitel Městské policie Třinec Libor Motyka.