Znovu je vhodné zmínit omezené ručení společníků, a to pouze do výše jejich nesplacených vkladů na základní kapitál obchodní společnosti. Podnikající fyzická osoba oproti tomu ručí celým svým majetkem, včetně soukromého. Podnikající fyzická osoba si v zásadě nemůže dovolit onemocnět na delší dobu, pokud to nemá mít dopad na její podnikání. U SRO jsou naopak nastaveny vcelku jasné mechanismy pro řízení, které umožňují jednotlivým osobám zabezpečit určitou časovou variabilitu či zastupitelnost.
V dnešní zrychlené době začínají hrát poměrně zajímavou roli i tzv. „ready made společnosti“, tj. předzaložené společnosti, které jsou již zapsány v obchodním rejstříku, mají svoje IČO, avšak nikdy nepodnikaly – vybereme si obchodní firmu, zaplatíme stanovenou sumu, podepíšeme smlouvu o převodu podílu a v řádu dní podnikáme bez zbytečných průtahů. Nicméně je nutno podotknout, že ne pokaždé je tento způsob započetí s podnikáním šťastný, jelikož se nemusí podařit vybrat společnost ušitou přímo vám na míru, tak jako tomu je vždy u samotného založení, u kterého od prvopočátku kooperujete.
Co se týče orgánů SRO, tak nejvyšším orgánem SRO je valná hromada. Valná hromada je složena ze všech společníků. Ti rozhodují o nejdůležitějších otázkách fungování obchodní společnosti jako např. o změně obsahu společenské smlouvy, jakožto základního a stěžejního dokumentu společnosti, či o volbě jednatelů atd.
Dalším orgánem je tzv. statutární orgán v podobě jednoho či více jednatelů, kteří jsou pověřeni tzv. obchodním vedením společnosti. Obchodním vedením zpravidla označujeme každodenní provozní činnost jednatelů, tj. rozhodování o organizačních, technických, obchodních, finančních a jiných otázkách běžného života. Jedná se v zásadě o krátkodobé nastavení podnikatelských aktivit.
Dozorčí rada je pak kontrolním orgánem, který však ze zákona není povinně zřizovaným orgánem v SRO. Nicméně, dozorčí radu je vhodné zřídit spíše u větších společností, aby byly zachovány všechny mechanismy nastavené pro fungování dané obchodní společnosti. Jako příklad kompetence dozorčí rady můžeme uvést kontrolu účetních závěrek obchodní společnosti.