Pro žalobce je pak v důsledku neúčasti žalovaného v zásadě jednoduché navrhnout soudu vydání tzv. rozsudku pro zmeškání (soud v takovém případě neprovádí dokazování, vychází z toho, že skutková tvrzení obsažená v žalobě jsou nesporná a na základě těchto rozhoduje). Soud tento rozsudek může vydat, pokud jsou k jeho vydání naplněny podmínky. Kromě podmínky, že se musí jednat o první jednání v dané věci, soud mimo jiné dále zjišťuje, zdali mu byla ze strany žalovaného doručena důvodná a včasná omluva.
I poté, co je rozsudek pro zmeškání vydán, má žalovaný možnost tuto pro něj nepříznivou situaci zvrátit (tj. ve smyslu zrušení rozsudku a nařízení jednání), pokud dané jednání zmeškal z omluvitelného důvodu. Dle soudní praxe (26 Cdo 716/2024) je třeba za omluvitelný důvod, pro který žalovaný zmeškal první jednání ve věci, k němuž byl řádně a včas předvolán, považovat jak takovou překážku (událost), která žalovanému objektivně (nezávisle na jeho vůli) zabrání dostavit se včas k soudu (například zdravotní indispozici, zpoždění veřejného dopravního prostředku použitého k přepravě na jednání soudu nebo technickou závadu na osobním automobilu při cestě k soudu), tak i okolnost žalovaným případně zaviněnou nebo jinak způsobenou, lze-li ji považovat (zejména s přihlédnutím ke všem okolnostem případu a k poměrům účastníka) za omluvitelnou.
Omluvitelným důvodem však zároveň není okolnost, která žalovanému byla známa předem, tedy před jednáním, třebaže mu objektivně zabraňovala v účasti na něm, jestliže žádné objektivní okolnosti nebránily tomu, aby včas svou neúčast u jednání omluvil. Pokud tedy žalovaný ví, že v době jednání bude např. na služební cestě v zahraničí (a tuto již navíc nebude moci přesunout), ve vztahu k soudu neučiní žádný úkon a bude spoléhat na to, že se omluví dodatečně, tak v takovém případě by u soudu s největší pravděpodobností s omluvou nepochodil. Lze proto doporučit, aby omluva neúčasti byla soudu písemně sdělena s dostatečným časovým předstihem před jednáním (např. i e-mailem), s řádným uvedením důvodu. Případně též přímo telefonicky kontaktovat soud.