Drogy za volantem

Na pozemních komunikacích se stále více setkáváme s nebezpečným jevem v podobě řidičů, jež jsou ovlivněni některou z návykových látek. Kromě nejběžnějšího alkoholu se také ostatní drogy „pyšní“ nemalým zastoupením.

Ilustrační foto: Designed by Freepik

Výjimkou nejsou případy, kdy osoba sedne za volant v domnění, že již žádným způsobem ovlivněna není. To je však ve valné většině případů zcela mylný předpoklad.

V tomto směru je vhodné připomenout, že v trestním zákoníku je zakotvena skutková podstata trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Protože je ke spáchání tohoto trestného činu potřeba úmyslného zavinění, snaha návykovou látkou ovlivněného řidiče vyhnout se odpovědnosti za spáchání trestného činu může být vedena poukazem na to, že subjektivně nepociťoval žádné ovlivnění drogou. A také si nebyl vědom toho, že droga se z těla bude odbourávat tak dlouho.

O tom, že takovýto postup není zdaleka zárukou úspěchu, se přesvědčila řidička motorového vozidla ve věci posuzované Nejvyšším soudem (NS). V konkrétním případě NS mj. uvedl, že je zapotřebí vycházet z toho, že osoba, která užije návykovou látku, se zpravidla nemůže spoléhat na svůj laický úsudek ohledně toho, zda se nachází ve stavu vylučujícím způsobilost řídit motorové vozidlo, či zda tento stav již pominul. U některých návykových látek totiž trvá i několik dnů, než je osoba po jejich konzumaci způsobilá řídit motorové vozidlo. Dle NS tak bylo v daném případě povinností řidičky zjistit a přesvědčit se o tom, že může řídit motorové vozidlo, a to bez nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu (např. podstoupením domácího testu na přítomnost návykových látek). Pokud takto nepostupovala a nevyvinula ani elementární snahu o zjištění toho, zda již je způsobilá řídit motorové vozidlo (v tomto případě po cca 43 hodinách od požití drogy), lze dovodit její lhostejnost ve vztahu k možnému ohrožení právem chráněného zájmu (zde tedy jednala v úmyslu nepřímém). Navíc za situace, kdy si byla vědoma, že po požití drogy je taková činnost zakázána, neboť ovlivnění návykovou látkou má vliv na kvalitu reakcí řidiče (3 Tdo 573/2024).

Je proto nutno mít neustále na paměti, že experimentování s drogami nepředstavuje hazard pouze se zdravím dotyčné osoby, ale také s životem a zdravím ostatních účastníků silničního provozu. Tito s aktuálním nutkáním dotyčné osoby nemají nic společného a bohužel mohou na takovéto bezohledné jednání hrubě doplatit.

Další zprávy z regionu