K úklidu bez chemie klidně můžete pustit i děti

Blížící se jaro přináší mnohým myšlenku na velký jarní úklid. Pokud patříte k lidem, kteří mají rádi čistý a voňavý byt, jistě také víte, co úklidu předchází – nákup různých čisticích prostředků.

V drogerii necháte spoustu peněz a v tašce si přinášíte různorodou směsici chemie, často i docela toxické. Při čištění sice můžete mít rukavice, přesto ale dýcháte různé výpary, které na zdraví rozhodně nepřidají. Víte ale, že to jde i jinak?

Spoustu užitečných pomocníků pro úklid najdete ve své domácnosti, aniž byste o tom věděli. Zkuste se zeptat svých babiček, možná se rozpomenou, že kdysi se běžně pro úklid používal ocet, sůl, cukr nebo citronová šťáva. Tyto přírodní a netoxické produkty jsou přitom stejně účinné, jako jejich chemičtí bratříčci. A co více, bez obav můžete do úklidu zapojit i své děti, a to i malinké. Jak tedy na to?

Ocet

Ocet je opravdovým supermanem v rodině přírodních čističů. Čistí a dezinfikuje. Namočte houbičku do octu a můžete krásně vycídit dřez, baterii i kuchyňskou desku. Octovou vodou je dobré aspoň jednou za rok vyčistit vnitřky skříněk v kuchyni a dokonce ledničku. Ocet vám pomůže nádherně vypucovat varnou konvici. Dvě deci vody a deci octu nalijte do konvice a vařte. Směs nechce nějakou chvíli v konvici a pak vylijte a svařte v ní čistou vodu, nejlépe dvakrát po sobě. Konvice bude čistá. Vyčistit můžete i mikrovlnku. Stačí smíchat díl vody a díl octu, dát do trouby, přivést k varu a vařit několik minut. Ocet můžete použít i pro mírně znečištěnou troubu. Vložte na její dno pekáč s vodou a půl hrnkem octa. Pečte zhruba dvacet minut, a hlavně troubu neotevírejte! Nechte vychladnout a uvidíte, že největší nečistoty jednoduše stekly dolů. Teď už stačí jen povrch přetřít mokrým hadříkem.

Jedlá soda

Pokud máte troubu znečištěnou více, sáhněte po jedlé sodě. Smíchejte hrnek sody na pečení s horkou vodou na jemnou pastu. Pokud je trouba opravdu znečištěná, přidejte půl hrnku soli a tři lžíce kvasného octa nebo citronové šťávy (bude to pěnit). Nasaďte si rukavice a vzniklou kaši naneste pomocí staré houbičky na troubu zevnitř. Ovšem vynechte ústí ventilátoru – z mřížek se směs dá jen těžko odstranit. Nechte působit půl hodiny a setřete vlhkým hadrem. Pasta na bázi sody vyčistí i plechy na pečení, ale nejprve zkuste celý plech posypat vrstvou soli a zapéct, dokud se bílá nezmění v hnědou. Sůl do sebe nasákne mastnotu a špínu, kterou pak seškrábnete příborovým nožem a umyjete vodou.

Sůl

Dalším užitečným pomocníkem je sůl. Pomáhá vyčistit zažranou špínu na hrncích. Stačí místo posypat solí, nechat asi hodinu působit a pak jen setřít. V užitečného pomocníka se promění pasta, která vznikne smícháním 100 g soli a 100 g octu. Vyčistíte s ní vodní kámen a různé skvrny.

Škrob

Máte doma kukuřičný či bramborový škrob? Tak to můžete mít okna čistá a beze šmouh. Smíchejte lžičku prostředku na nádobí se lžičkou kukuřičného škrobu. Vlijte do kýblu se třemi a půl litry vody. Dobře promíchejte a houbičkou nanášejte na okna. Otřete stěrkou a suchým hadrem doleštěte. Domácnost budete mít čistou a budete se cítit lépe, že jste při úklidu nezatížili životní prostředí.

 

Další zprávy z regionu