Hudební festival Ullmannovské slavnosti vznikl z iniciativy Městské knihovny v Českém Těšíně. Premiéru měl v roce 2018. Třebaže první ročník byl skromný, setkal se s velkým ohlasem. Organizátoři se rozhodli nově se rodící tradici rozvíjet a jako formou bienále festival pořádat i v dalších letech.
„Akce se nezaměřuje jen na dílo Viktora Ullmanna, ale i na díla dalších nacismem pronásledovaných hudebních umělců, která prezentuje v širokém kontextu hudební tvorby meziválečného Československa i s přesahy do současných inspirací touto hudební kulturou,“ podotkla ředitelka Městské knihovny v Českém Těšíně Jana Galášová.
Druhý ročník Ullmannovských slavností v září roku 2020 už měl mezinárodní rozsah, neboť se na něm kromě obou měst a českých pořadatelů podílely i významné české, polské a rakouské kulturní instituce.
Na zahajovacím komorním koncertu ve čtvrtek 21. dubna v Cieszyně vystoupí dvě umělkyně – izraelská pěvkyně, žijící ve Vídni, Shira Karmon, a španělská pianistka Maria Garzon. Publiku nabídnou Ullmannovy písně a klavírní skladby.
Den poté je na programu v bývalé synagoze na Božkově ulici, v níž dnes zde sídlí Klub PZKO koncert českého klavíristy a skladatele Jana Duška. Kromě Ullmannovy hudby jeho recitál představí kompozice jeho současníků i světovou premiéru vlastní Duškovy skladby inspirované Viktorem Ullmannem.
Rakousko bude reprezentovat experimentální hudebně-divadelní soubor Arbos z Klagenfurtu, který 23. dubna na Malé scéně Těšínského divadla v Českém Těšíně uvede svoji loutkovou verzi nejznámějšího Ullmannova díla, opery Císař Atlantidy aneb Odepření Smrti.
„Součástí doprovodného programu festivalu bude v pátek 22. dubna mezinárodní konference Recepce díla Viktora Ullmanna ve střední Evropě, která představí napínavou historii poválečného znovuobjevování osoby a díla Viktora Ullmanna u nás, v Polsku a Německu. Dalším doprovodnou akcí opět bude procházka s názvem Po stopách Viktora Ullmanna v Cieszyně,“ předeslala Jana Galášová.
Viktor Ullmann přišel na svět 1. ledna 1898 roku v Těšíně. Studoval ve Vídni, stal se významným česko-rakouským hudebním skladatelem, klavíristou a dirigentem. V roce 1942 byl s rodinou deportován do Terezína, o dva roky později byl zavražděn v Osvětimi.